Rusza Art&Glass Festival w Jeleniej Górze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rusza Art&Glass Festival w Jeleniej Górze
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Benoit Daoust

Już w sobotę 3 września na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze rzemieślnicy z Polski i Czech zaprezentują swoje unikatowe dzieła w ramach corocznego festiwalu. Będzie można np. wydmuchać swoją banieczkę szkła.

  • Kotlina Jeleniogórska słynie ze swoich wyrobów szklanych 
  • Artyści z Polski i Czech będą na miejscu prezentować oraz tworzyć swoje wyroby ze szkła

 

– Jak co roku ślemy ukłon w stronę rzemiosła artystycznego, w szczególności są to trzy materiały: szkło, ceramika i metal. Głównie celujemy w szkło – mówi Mirosław Kulla, współorganizator Art&Glass Festival.  

Konfrontacja artystów z Polski i Czech

Szkło to materiał, który jest podstawą wyrobów artystycznych w Kotlinie Jeleniogórskiej, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. – Naszym celem jest zbliżenie tych dwóch środowisk, profesji, dyscyplin, tych dwóch miłości. Zapraszamy hutników z mobilnymi piecami szklarskimi. Oni na rynku w Jeleniej Górze nie tylko prezentują swoje wyroby, ale je wykonują na miejscu – zaznacza gość Trójki.

Będzie można także poznać historię, jaka stoi za czeskim szkłem. - Takim przykładem jest Miroslav Lederhaus czy Petr Červený, szef Florianowej Huty z Czarnego Boru. To są artyści, którzy kultywują stare wzory i stare czeskie techniki szklarskie – podkreśla Mirosław Kulla. – Konfrontujemy to z artystami z Polski. Nasze krajowe rzemiosło szklarskie reprezentują Tomasz Gondek ze Szklarskiej Poręby oraz Marek Jargiło spod Zamościa – hutnik i rekonstruktor starych, historycznych, średniowiecznych wzorów, który odtwarza nawet stare receptury szkła – mówi współorganizator festiwalu. 

Wydmuchaj swoją banieczkę

Czy chętni mogą sami spróbować wydmuchać coś ze szkła? – Tak, naszym głównym celem jest przybliżenie tego rzemiosła szerszemu gronu: mieszkańcom, turystom, osobom zainteresowanym, wrażliwym. Wszyscy hutnicy są bardzo na to otwarci. Nawet dzieci pod okiem hutników są w stanie podjąć pierwsze próby wydmuchania, na początku małej banieczki, ale za to swojej, banieczki szkła – dodaje Mirosław Kulla. 

W ramach festiwalu odbędą się pokazy i warsztaty rzemieślnicze, metalurgiczne: wytop aluminium, wytop brązu. Można spróbować techniki witrażowej, mozaiki szklanej. Festiwal potrwa do niedzieli. 


Czytaj także:


Posłuchaj

4:34
Weekend z Art&Glass Festival w Jeleniej Górze (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mirosław Kulla (współorganizator Art&Glass Festival)
Data emisji: 2.09.2022
Godzina emisji: 11.47

kt/mk

Polecane