Początek nowego sezonu w "TPK"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Początek nowego sezonu w "TPK"
Dwór Miłosza w KrasnogrudzieFoto: Romuald Wicza-Pokojski

Rozpoczyna się nowy sezon kulturalny 2022/23. Jedną z pierwszych premier wystawia CSW Zamek Ujazdowski. To kolejny – czwarty i przedostatni – odcinek eksperymentalnego cyklu, nazwanego przez twórców audio-teatrem, pod wspólnym tytułem "Bóg i proch". Wydarzeniem interdyscyplinarnym, od 2012 roku otwierającym sezon, jest Narodowe Czytanie. W tym roku, po 11. latach powraca do teatrów oraz "pod strzechy" Adam Mickiewicz. Oba wydarzenia będą tematami pierwszego wrześniowego wydania "Trójki pod Księżycem".

Zaproszenie do pierwszej części wydania przyjął Marcel Skierski, wicedyrektor CSW Zamek Ujazdowski.

Audio-teatr, tworzony przez aktorów, muzyków, autorki wizualizacji oraz reżysera, jest oryginalnym interpretowaniem wydarzeń biblijnych. Tomasz Man, odczytując dla teatru Biblię, wybiera za każdym razem głównych bohaterów, tych oczywistych, jak Mojżesz czy Abraham, ale też tych zapomnianych czy pozostających w cieniu starotestamentowych historii. Tym razem oddaje głos trzem kobietom.

Nasz gość przypomni, jak powstawał audio-teatr, jak jest realizowany, kto będzie tworzył sferę dźwiękową i na czym polega odrębny charakter tej odsłony cyklu. Premiera – w niedzielę o godz. 19.00. w Laboratorium Zamku Ujazdowskiego.


Bóg i proch, część czwarta "Bóg i proch", część IV

W części drugiej wydania powrócimy do tego, co stanowi istotę Roku Romantyzmu Polskiego i zarazem co jest tematem XI Narodowego Czytania. Przygotujemy się tym samym do premiery na Scenie Teatralnej Trójki.

Rok Romantyzmu Polskiego obchodzony jest w 200. rocznicę pierwszego wydania w Wilnie młodzieńczych utworów Adama Mickiewicza, czyli "Ballad i romansów". Te powstawały na terenie dzisiejszej Białorusi, inspirowane ludowymi podaniami, legendami oraz mrocznym pejzażem jezior i lasów.

My, przygotowując premierę oraz Narodowe Czytanie, powędrowaliśmy na polsko-litewskie pogranicze, do Krasnogrudy, gdzie w Dworze Miłosza na przełomie czerwca i lipca odbywały się spotkania pod hasłem "Wielkie Xięstwo Poezji. Miłosz – Ukraina – Mickiewicz". Zaproszeni do Krasnogrudy i Sejn goście z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy czytali swoje wiersze oraz balladę "Romantyczność". Odczyt wygłosił litewski poeta i literaturoznawca prof. Tomas Venclova.


Instalacja Instalacja

Echa "WXP" usłyszymy w premierowym słuchowisku przygotowanym przez Romualda Wiczę-Pokojskiego, pod zagadkowym tytułem "»Ballady i romanse«, czyli kresów kres", Aktorzy interpretujący w nim poezję Mickiewicza oraz jego listy do przyjaciół – Olga SarzyńskaMarcin Hycnar – przeczytali także specjalnie dla "TPK" dwie ballady oraz… fragment napisanego przez poetę 10 lat później "Pana Tadeusza". Mickiewicz w "Balladach i romansach" opisywał, co widział i słyszał. W "Panu Tadeuszu" opisywał to, za czym tęsknił na emigracji.

Naszym przewodnikiem po Wielkim Xięstwie Poezji był przed dwoma miesiącami współtwórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach – Krzysztof Czyżewski. W tym wydaniu "TPK" przedstawimy ciąg dalszy jego opowieści (część jej prezentowaliśmy w jednym z wydań sierpniowych audycji).

Zapraszamy i zaczynamy sezon 2022/23.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.


Posłuchaj

1:54:08
Trójka Pod Księżycem 2 września godz. 00:05
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 2.09.2022
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane