Avant pop i realizm magiczny. Limboski na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Avant pop i realizm magiczny. Limboski na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Muzyczna uczta. Koncert Limboskiego w Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7Foto: Wojciech Kusiński/PR

Korzystając z tradycji amerykańskiego bluesa i folku, Limboski tworzy działające na wyobraźnię utwory, z którymi mogą się utożsamić nie tylko wielbiciele tych gatunków. 

W niedzielny wieczór (4 września) przypomnieliśmy koncert, który w listopadzie 2019 roku artysta zagrał na scenie Trójki, prezentując materiał z płyty "Ucieczka Saula".   

Michał P. Augustyniak, znany pod artystycznym pseudonimem Limboski, wyrósł z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Jako miłośnik analogowego sposobu nagrywania doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku, nie ustając przy tym w poszukiwaniach własnego, rozpoznawalnego stylu. W 2010 roku nagrał pełną knajpianych ballad płytę "Cafe Brumba", by rok później, na albumie "Tribute to Georgie Buck", zwrócić się w stronę estetyki lo-fi i bluesa. Właśnie wtedy zdobył pierwszą nominację do nagrody Fryderyka.

Po płytach "Verba Volant" (2014), "One Man Madness" (2016), "W trawie. I inne jeszcze młode" (2016) i "Poliamoria" (2018), przyszedł czas na wydaną 25 października 2019 roku "Ucieczkę Saula". Album był efektem fascynacji artysty klubową sceną Berlina, w którym spędził dwa lata. Zawierał materiał łączący avant pop z brudną elektroniką, okraszony tekstami przywołującymi na myśl realizm magiczny.

– Saul to bohater mojego opowiadania, który pewnego dnia zostawia dom i rodzinę, wsiada na małą łódź i opuszcza swoją wioskę. Płynąc w dół rzeki, obserwuje przesuwający się powoli krajobraz i wspomina różne wydarzenia ze swojego życia, z którego właśnie uciekł. Rzeka kołysze jego łódź i powoli unosi go ku przeznaczeniu. To bardzo symboliczna opowieść o dojrzewaniu, a jej ścieżką dźwiękową jest ta płyta. Każda piosenka to małe wspomnienie Saula – tłumaczył Limboski.


Posłuchaj

49:54
Limboski na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Trójkowym studiu artysta zagrał z towarzyszeniem zespołu, w którym znaleźli się:

Kuba Duda – gitary, śpiew

Jacek Cichocki – fortepian, śpiew

Asia Glubiak – bębny, śpiew

Muzykom na scenie towarzyszył chór w składzie:

Irena Filuś

Ilona Stolarek

Karolina Glubiak

Marcelina Bożek

Janek Woźniak

Hipolit Woźniak

Mateusz Rulski

Sergiusz Stańczuk


Polecane