Prof. Dudek: spadkobiercami idei Solidarności są wszyscy Polacy, którzy włączyli się w pomoc Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Rocznica narodzin Solidarności w przyszłości będzie obchodzona wspólnie, tylko muszą zejść ze sceny jej główni, skłóceni bohaterowie. Wtedy to będzie najważniejsze święto w historii Polski, święto zwycięstwa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził, spadkobiercami idei Solidarności są ci wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie.

42 lata temu, 31 sierpnia 1980 r., w Polsce doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienia Sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego.

Sierpień 80

 W momencie podpisywania porozumień nawet najwięksi optymiści nie zakładali, że to skończy się upadkiem komunizmu  mówił w radiowej Trójce prof. Antoni Dudek. Jak wskazał, sierpień 80 "to szczególny moment, kiedy w stoczni pojawili się doradcy, intelektualiści pod przewodem Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka".  To symbol jedności różnych grup społecznych, które komuniści w dużym stopniu izolowali i rozgrywali między sobą – mówił politolog.

Zwrócił też uwagę na rolę Edwarda Gierka.  Gierek nie chciał użyć siły i to jest niewątpliwie jego główna zasługa w historii PRL-u. To był ten przywódca, który nigdy nie kazał strzelać do protestujących  podkreślił Dudek.

Spadkobiercy idei Solidarności

Na uwagę, że wokół obchodów powstania Solidarności, a także samej genezy i idei tego ruchu, do dziś jest wiele sporów, odpowiedział, że nie ma wątpliwości, iż "rocznica narodzin Solidarności w przyszłości będzie obchodzona wspólnie".  Tylko muszą zejść ze sceny jej główni, skłóceni bohaterowie - dodał. - Wtedy to będzie najważniejsze święto w historii Polski, święto zwycięstwa  stwierdził, zaznaczając, że Polska celebruje głównie klęski.

Pytany, kto jest spadkobiercą idei Solidarności, odpowiedział: "każdy, kto chce nim być".  Dla mnie najważniejszymi spadkobiercami idei Solidarności są ci wszyscy Polacy, którzy po 24 lutego zaangażowali się w pomoc Ukraińcom  powiedział nasz gość.

Profesor Dudek zabrał także głos w debacie nt. reparacji wojennych od Niemiec. Powiedział, że jest przeciwny wystosowaniu wniosku o zapłatę, ponieważ "do reszty pogorszy to nasze relacje z Niemcami", a w obliczu inwazji na Wschodzie "nie możemy sobie pozwolić na wojnę na dwa fronty".

Posłuchaj

14:08
Prof. Antoni Dudek o rocznicy Porozumień Sierpniowych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Antoni Dudek (UKSW)
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 8.45

kp

Polecane