Wybrano polskiego kandydata do Oscara 2023. Będzie nim... osiołek!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybrano polskiego kandydata do Oscara 2023. Będzie nim... osiołek!
"Io", reż. Jerzy SkolimowskiFoto: mat. prasowe

Kandydatów było ośmiu, jednak Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej nie miała wątpliwości: "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. 21 grudnia dowiemy się, czy "IO" trafi na tzw. krótką listę zawierającą 15 tytułów. 24 stycznia zostanie ogłoszonych pięciu nominowanych.

  • To drugi raz, kiedy film Jerzego Skolimowskiego będzie walczył o nominację do Oscara: w 2015 roku "11 minut" jej nie dostało.
  • Oprócz "IO" polscy producenci zgłosili także filmy: "Broad Peak" (reż. Leszek Dawid), "Cicha ziemia" (reż. Aga Woszczyńska), "Filip" (reż. Michał Kwieciński), "Film balkonowy" (reż. Paweł Łoziński), "Fucking Bornholm" (reż. Anna Kazejak), "Iluzja" (reż. Marta Minorowicz) oraz "Kobieta na dachu" (reż. Anna Jadowska)

Młode kino, mistrzowski warsztat i aktualny temat

– Jest to niezwykle piękny, emocjonalny i bardzo aktualny film, poruszający bardzo aktualne tematy, pokazujący okrucieństwo ludzi wobec zwierząt, a także okrucieństwo ludzi wobec siebie nawzajem. Czyli to jest to, co się w tej chwili dzieje na świecie – uzasadniała przewodnicząca Komisji Oscarowej, producentka Ewa Puszczyńska. – Poza tym jest to przepięknie zrobiony film: są wspaniałe zdjęcia, wspaniała muzyka. Ten film jest bardzo młody i przez to daje taką świeżość spojrzenia na to, co się aktualnie dzieje – wskazuje.

– Mistrzowski warsztat, wspaniałe zdjęcia, wspaniała muzyka, aktualny temat i bardzo młode kino. Tzn. kino, które wydaje się być robione przez osobę młodą – dodaje również zasiadający w Komisji Oscarowej dyrektor PISF Radosław Śmigulski.

Film z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę

– Oczywiście jestem bardzo dumny z tego, że mogę reprezentować polską kinematografię swoim filmem. To nie pierwszy już zresztą raz, ale tym razem mam nadzieję, że będzie inaczej niż w poprzednich próbach, ponieważ ten film jest inny od wszystkich, jakie zdarzyło mi się zrobić. Różni się tym, że to jest film zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę – powiedział po ogłoszeniu nominacji Jerzy Skolimowski. – Zarówno mnie, jak i Ewę [Ewę Piaskowską, współscenarzystkę i współproducentkę "IO" – red.], naprawdę obchodzi los zwierząt. Chcieliśmy zabrać głos w imieniu tych, którzy nie mogą zabrać głosu, tych bezbronnych stworzeń, które są w tak makabryczny sposób wykorzystywane we współczesnym świecie – tłumaczył.

– W Cannes, dziękując za nagrodę, powiedziałem, że chcę przede wszystkim podziękować swoim osiołkom. Wymieniłem wszystkie sześć po imieniu. W tym wypadku, dzisiaj, chcę przede wszystkim podziękować komisji, która jednogłośnie stwierdziła, że ten film zasługuje na to, by kandydować do Oscara – dodał.

Przeczytaj także


Śladami "Idy" i "Zimnej wojny"

Puszczyńska poinformowała, że amerykańskim dystrybutorem "IO" jest firma Sideshow, która odpowiada za sukces m.in. "Drive My Car", a przedoscarowym PR-em filmu zajmie się m.in. firma Acme i jej przedstawicielka Nancy Willen, w przeszłości odpowiedzialna za "Idę" i "Zimną wojnę". – Myślę więc, że film jest naprawdę w bardzo dobrych rękach i teraz nam wystarczy tylko trzymać kciuki – stwierdziła.

Współczesna interpretacja klasyki

Jerzy Skolimowski nigdy nie krył, że "IO" jest jego współczesnym spojrzeniem na klasyczny film Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!" (1966). Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a on darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert)...

Posłuchaj

3:01
"IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Witold Banach
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 17.42

PAP/pr

Polecane