Okrucieństwa wojny utrwalone na walizce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Okrucieństwa wojny utrwalone na walizce
"Rodzinna walizka" będzie wystawiona w Muzeum Archidiecezji WarszawskiejFoto: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej mat.pras.

"Rodzinna walizka" – to tytuł dzieła Zenony Cyplik-Olejniczak, w oryginalny sposób upamiętniającego cierpienia Polaków w czasie II wojny światowej. Od 1 września pracę będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Zenona Cyplik-Olejniczak pochodzi z Przemyśla, ale większość życia spędziła w Poznaniu. Gdy w 1964 roku wyjeżdżała studiować na Akademii Sztuk Pięknych w tym mieście, mama dała jej w prezencie walizkę, która początkowo służyła artystce do przewożenia rzeczy osobistych, a później do gromadzenia pamiątek rodzinnych z okresu II wojny światowej. Trafiły tam m.in. fotografie, świadectwa szkolne, wydawane przez Niemców ausweisy i inne drobiazgi. Już w XXI wieku artystka postanowiła uczynić z walizki dzieło sztuki.

Patrząc z daleka, "Rodzinną walizkę" można byłoby uznać za pamiątkę z wakacyjnych wojaży. Gdy jednak przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że jest ona obwiązana warkoczem z ludzkich włosów, a na umieszczonych na niej naklejkach, zamiast wizytówek egzotycznych kurortów, widnieją nazwy miejsc, gdzie znajdowały się niemieckie obozy koncentracyjne i sowieckie łagry, do których wywożono polską ludność. – Jest to praca dość poruszająca, ale taka jest dzisiejsza sztuka – mówił w Trójce Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. – To zestawienie rzeczywiście jest szokujące, ale też pobudza do refleksji.

"Rodzinną walizkę" będzie można oglądać od 1 września, kiedy to przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Natomiast 9 i 28 września w muzeum odbędą się wykłady historyka Janusza Gaworskiego na temat obozów koncentracyjnych z czasów wojny. – Będą to bardzo interesujące spotkania – zapewnił gość "Trójki do trzeciej".


Posłuchaj

6:55
"Rodzinna walizka" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Piotr Kopszak (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 12.21

kc

Polecane