KRRiT pracuje nad zakończeniem emisji FM. Lichocka: nadawanie cyfrowe daje bardzo dużo możliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Uważam, że to jest dobry pomysł. Oczekiwania KRRiT, żeby wreszcie podjąć cyfryzację polskiego rynku radiowego, są jak najbardziej zasadne – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych, poseł PiS, odnosząc się do zapowiedzi wyłączenia sygnału FM na rzecz DAB+.

KRRiT zapowiedziała chęć wyłączenia pasma FM na rzecz DAB+. Wskazano, że miałoby to odbyć się między 2026 a 2030 r. Do tego komunikatu odniosła się goszcząca na antenie Programu 3 Polskiego Radia członek Rady Mediów Narodowych i poseł PiS, Joanna Lichocka.

– Uważam, że to jest dobry pomysł i oczekiwania KRRiT, żeby wreszcie podjąć cyfryzację polskiego rynku radiowego, są jak najbardziej zasadne  oceniła.  To się dzieje już od lat, od dawna w Europie Zachodniej, i nie widać powodu, abyśmy mieli cały czas zatrzymywać się w rozwoju rynku radiowego tylko na analogowym nadawaniu przez FM, ewentualnie w internecie  dodała.

"Tańsza i ekologiczna"

Jak zaznaczyła Lichocka, jako cyfrowa, tańsza i ekologiczna forma nadawania "DAB jest przyszłością".  Dającą dużo więcej miejsca dla różnych rozgłośni radiowych w tej sieci cyfrowej  wskazała.

Joanna Lichocka przypomniała, że Polska przeszła już przez cyfryzację sygnału telewizyjnego, w związku z czym "czas na radio".

W trakcie audycji zwrócono również uwagę na pojawiające się wątpliwości, czy przejście na rzecz DAB może uderzyć w małe rozgłośnie radiowe i czy będzie "je na to stać". Poseł zapewniła, że cyfryzacja rynku polskiego jest jak najbardziej korzystna również dla małych podmiotów, również w kontekście starań o koncesję na FM, która jest "dobrem rzadkim".  Dużo więcej możliwości daje nadawanie cyfrowe. Dużo więcej stacji będzie mogło nadawać właśnie w systemie DAB. I dla lokalnych, regionalnych rozgłośni jest to ogromna szansa  podsumowała Joanna Lichocka.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:31
Joanna Lichocka mówiła o korzyściach płynących z przejścia na system DAB (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Joanna Lichocka (członkini Rady Mediów Narodowych, poseł PiS)
Data emisji: 29.08.2022
Godzina emisji: 18.10

es/pr

Polecane