Jazz, soul i inne poranne wynalazki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jazz, soul i inne poranne wynalazki
Kuba BadachFoto: PAP/Marcin Gadomski

Niemiecki eklektyczny zespół De-Phazz, przeżywający renesans kariery Amerykanin Ural Thomas i spora reprezentacja polskiej sceny muzycznej – wszyscy oni ozdobili muzycznie sobotni świt.  

Ostatnie sierpniowe wydanie wczesnoporannej sobotniej audycji Michała Grabkowskiego rozpoczęły dźwięki stworzone przez niemiecką formację De-Phazz. Jej muzycznym mózgiem i liderem jest producent Pit Baumgartner, który w ciągu 25 lat działalności projektu zaprosił do współpracy całe mnóstwo artystów. Z ich pomocą tworzy eklektyczną muzykę, w której pobrzmiewają echa takich gatunków jak jazz, soul, trip hop, drum'n'bass i wielu innych. Zaprezentowane w programie utwory "Roses" i "Good Boy" pochodzą z debiutanckiego albumu grupy, który ukazał się w 1997 roku i nosił tytuł "Detunized Gravity".

Ural Thomas to pochodzący z Luizjany wokalista, który popularność zdobył już we wczesnych latach 60. XX wieku. Zdarzało mu się wówczas dzielić scenę z takimi tuzami muzyki popularnej, jak Stevie Wonder, Otis Redding czy James Brown. Dość szybko jednak zraził się do show-biznesu i zrezygnował ze ścieżki sławy, wybierając lokalne muzykowanie w Portland, gdzie mieszka do dziś.

Drugie życie jego karierze nadał DJ i perkusista Scott McGee, który w drugiej dekadzie XXI wieku namówił go do ruszenia we wspólną trasę koncertową pod szyldem Ural Thomas & The Pain. W latach 2015-2018 grupa nagrała także dwa albumy studyjne, a kolejny, zatytułowany "Dancing Dimensions" ujrzał światło dzienne w czerwcu tego roku. Próbkę muzyki zawartej na tym krążku zaprezentował w sobotni poranek Michał Grabkowski.

W audycji nie zabrakło też miejsca dla polskich artystów, takich jak Sophie Szklarska, duet Rebeka czy Kuba Badach. Tego ostatniego usłyszeliśmy solo i wraz z zespołem Poluzjanci, z którym rozpoczynał wielką karierę u boku swych kolegów z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.  

Lista utworów:

 1. DE-PHAZZ – "Roses"
 2. DE-PHAZZ – "Good Boy"
 3. SOPHIE SZKLARSKA – "Ramy"
 4. NANGA – "Alert"
 5. REBEKA – "Fale"
 6. EMMA JEAN THACKRAY – "Say Something (Instrumental)"
 7. EMMA-JEAN THACKRAY – "Golden Green (feat. Wiki)"
 8. THE COMET IS COMING – "Code"
 9. KOKOROKO – "Tojo"
 10. WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – "Spirit To All"
 11. PORTICO QUARTET – "Knee-deep In The North Sea"
 12. XPLODING PLASTIX – "More Powah To Yah"
 13. THEO CROKER – "Soul Call Vibrate"
 14. MOONCHILD – "What You Wanted (Kiefer Remix)"
 15. URAL THOMAS & THE PAIN – "Heaven"
 16. URAL THOMAS & THE PAIN – "Apple Pie (Oh Me Oh My)"
 17. URAL THOMAS & THE PAIN – "El Eey Em Eh"
 18. MARVIN GAYE – "What's Going On"
 19. BOBBY WOMACK – "California Dreamin'"
 20. KUBA BADACH – "Bądź moim natchnieniem"
 21. POLUZJANCI – "Taki pan"
 22. ANCHORSONG – "Remedy (Tech Support Remix)"

Polecane