Mistrz świata z Bytomia. Polacy potęgą w grze Tetris

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrz świata z Bytomia. Polacy potęgą w grze Tetris
Tetris zrobił światową karieręFoto: Shutterstock / Wachiwit

20-letni Adam Matys z Bytomia został mistrzem świata w komputerowej grze Tetris. Ta logiczno-zręcznościowa układanka ma w Polsce rzesze oddanych fanów.

Tetrisa zna niemal każdy, kto miał do czynienia z grami komputerowymi. Ta dość prosta graficznie układanka, która polega na wpasowywaniu w odpowiednie miejsca na ekranie spadających z góry różnokolorowych klocków, ma nie tylko rozrywkowe walory. – Tetris potrafi zmusić do myślenia, wyrobić umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, wyćwiczyć koordynację palców – wyliczał w "Porze na Trójkę" Krzysztof "Foryst" Dąbrowski z grupy "Classic Tetris Polska".

Tysiące godzin treningów

Świeżo upieczonym mistrzem świata w Tetrisie jest Adam Matys, pochodzący z Bytomia 20-letni student matematyki na Politechnice Śląskiej. Grą zainteresował się w 2017 roku, oglądając transmisje ze zmagań najlepszych zawodników na świecie. Jak przyznał w Trójce, przez trzy lata poświęcał na granie niemal każdą wolną chwilę. – Stojąc w kolejce, czy gdzieś w szkole w wolnej chwili wyciągałem telefon i oglądałem lepszych od siebie, a w domu bez przerwy grałem. Żeby w tej grze dojść do pewnego poziomu, trzeba przesiedzieć nad nią tysiące godzin, również analizując grę innych.

Zawody w Niemczech, w których triumfował Matys, to jedna z trzech imprez uznawanych za oficjalne mistrzostwa świata w Tetrisie. Istnieją bowiem różne odmiany tej gry, uzależnione m.in. od systemów wyświetlania obrazu, obowiązujących w różnych częściach świata. – W jednym gra jest dostosowana do 50, a w drugim do 60 klatek na sekundę. To powoduje, że wersje PAL i NTSC dają zupełnie inne odczucia – tłumaczył Krzysztof "Foryst" Dąbrowski.


Posłuchaj

7:02
Mistrz świata z Bytomia (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rosyjski wynalazek hitem w Polsce

Grę Tetris wynalazł w 1985 roku Aleksiej Pażytnow, inżynier z Moskiewskiej Akademii Nauk. Jej nazwa powstała z połączenia greckiego słowa tetra (wszystkie klocki w grze składają się z czterech kwadratów) z tenisem, który był ulubioną grą Pażytnowa. Mniej więcej 20 lat temu firma The Tetris Company ogłosiła oficjalne wytyczne dotyczące tego, jak powinien wyglądać nowoczesny Tetris. Jednak w zawodach e-sportowych wciąż używana jest klasyczna wersja gry.

W mistrzostwach świata w Niemczech wzięło udział aż 11 Polaków, a polska społeczność graczy w Tetrisa jest drugą pod względem liczebności na świecie (ustępujemy jedynie Amerykanom). Toczą oni między sobą pojedynki w przestrzeni wirtualnej, a od czasu do czasu spotykają się również w realnym świecie.

Najbliższą ku temu okazją będzie rozpoczynający się już w ten weekend w Gorzowie Wielkopolskim Festiwal Fantastyki Gorcon, a kolejną – bydgoski Bykon, który odbędzie się pod koniec października. Swych sił mogą tam spróbować nie tylko starzy tetrisowi wyjadacze, ale także ci, którzy dopiero chcieliby sprawdzić swoje umiejętności w tej grze. – Tetris jest otwarty dla każdego, kto chce spróbować i zobaczyć, jak bardzo ma poukładane w życiu – zachęcał w Trójce Krzysztof "Foryst" Dąbrowski.


Posłuchaj

3:26
Polacy potęgą w grze Tetris (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Goście: Krzysztof "Foryst" Dąbrowski (grupa "Classic Tetris Polska"), Adam Matys (mistrz świata w grze Tetris)
Data emisji: 29.08.2022
Godziny emisji: 7.09, 7.39

kc


Polecane