Nowość na kanale "Radiobook": "Antek" Bolesława Prusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Antek" Bolesława Prusa
Kolejna propozycja w ramach "Radiobooka": "Antek" Bolesława PrusaFoto: Polskie Radio

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po kolejną nowelę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty - Aleksandra Głowackiego - bardziej znanego pod pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu.

"Antek" został wydany w roku 1880. To tekst poruszający problem zacofania i głupoty ludzi żyjących na XIX-wiecznej polskiej wsi, pod zaborem rosyjskim. Zabobon zakorzeniony w umysłach mieszkańców tego zaścianka staje się przyczyną licznych problemów, a nawet tragedii.

Tytułowy Antek, dziecko utalentowane, nie ma żadnych szans na rozwój swoich artystycznych i technicznych talentów. Ma pilnować, by krowy nie szły w szkodę i pod żadnym pozorem nie uczyć się za szybko, czy to w szkole, czy fachu u kowala. Śmierć młodszej siostry, spowodowana ludzką głupotą, jest dla chłopca wystarczającą traumą i powodem, żeby opuścić rodzinną wieś w poszukiwaniu swego miejsca w świecie.

Ekranizacji "Antka" dokonał na zamówienie Telewizji Polskiej w roku 1971, według własnego scenariusza, Wojciech Fiwek, obsadzając w drugoplanowych rolach tak wybitnych aktorów, jak Ryszarda Hanin, Wacław Kowalski czy Ludwik Benoit.

Prezentowana wersja audio "Antka" jest powstałym w 2002 roku, w studiach Polskiego Radia, zapisem interpretacji tekstu przez Mariana Opanię - wszechstronnego i lubianego aktora teatralnego i filmowego, także śpiewającego aktora kabaretowego oraz znakomitego lektora.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook" 

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

Polecane