Ludzie wracają na Księżyc: ostatnie przygotowania do startu misji Artemis 1

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzie wracają na Księżyc: ostatnie przygotowania do startu misji Artemis 1
Artemis I to pierwszy krok w programie powrotu człowieka na Księżyc i lotów w kierunku MarsaFoto: nasa.gov

Trwają przygotowania do planowanego na poniedziałek startu Artemis 1 – bezzałogowej misji testowej, której celem jest okrążenie Księżyca i powrót na Ziemię. A w szerszej perspektywie przygotowanie do powrotu człowieka na Srebrną Planetę.

  • Planowany start Artemis 1 przewidziany jest w poniedziałek 29 sierpnia ok. godz. 14 z przylądka Canaveral. Jeżeli zostanie odwołany np. z powodu złej pogody, kolejne "okienka startowe" przewidziane są 2 i 5 września.
  • Na żywo start Artemis 1 będzie oglądać od 100 do 200 tysięcy ludzi.

Wszystko zależy od pogody

– Start Artemis 1 to jest wydarzenie w skali międzynarodowej: będą o nim pisać media na całym świecie. Różne są szacunki, ale oblicza się, że to wydarzenie ma oglądać na żywo od 100 do nawet 200 tys. ludzi zgromadzonych na okolicznych plażach i w parkach – mówi Jan Pachlowski, korespondent Trójki w USA. – Te plany może pokrzyżować pogoda, choć na razie nie ma informacji, że start może zostać przełożony. Gdyby jednak tak się stało, kolejne "okienka startowe" przewidziane są na 2 bądź 5 września – tłumaczy.

Człowiek wraca na Księżyc

Lot misji Artemis 1 jest pierwszym etapem programu Artemis, amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowanego przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, takich jak ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc w 2025 roku. To będzie niezwykle ważne wydarzenie: ostatni raz człowiek był na Księżycu w grudniu 1972 roku, czyli 50 lat temu (!), a dokonała tego misja Apollo 17.

Artemis 1 będzie pierwszą z planowanych 10 bądź 11 misji, z których przynajmniej trzy mają zakończyć się lądowaniem człowieka na Srebrnej Planecie.

Przeczytaj także:


Następny etap: Mars

– Artemis 1 będzie bezzałogowym testem, który zapewni podstawę do eksploracji kosmosu i zademonstruje nasze zaangażowanie w rozszerzonej ludzkiej ekspansji na Księżyc i dalej, na Marsa – brzmi oficjalny komunikat NASA. – Chcemy tam wrócić, żeby wiedzieć, jak żyje się i pracuje w warunkach atmosferycznych, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać nasze badania na tej planecie, aby lepiej przygotować się w perspektywie lotu człowieka na Marsa – dodaje szef NASA Bill Nelson.

Artemis 1 Space Launch System mission animation/YouTube Orbital Velocity


Posłuchaj

4:10
W poniedziałek startuje bezzałogowa misja Artemis 1 (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 27.08.2022
Godzina emisji: 7.11

pr

Polecane