Mumio i Osiecka – finał Lata Teatralnego w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mumio i Osiecka – finał Lata Teatralnego w TPK
Kabaret MUMIO w ogródku radiowej Trójki. Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

28 sierpnia kończy się 29. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Lato licznych jubileuszy. Po raz 25. odbył się "Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej – Pamiętajmy o Osieckiej", nad którym artystyczną opiekę sprawuje Jerzy Satanowski. Kompozytor także piosenek patronki Atelier obchodzi tego lata 75. urodziny i 50-lecie pracy twórczej.

W tych okolicznościach na finał Lata Teatralnego Jerzy Satanowski zaprosił laureatów nagrody publiczności poprzednich dziesięciu lat Konkursu oraz… teatr Mumio, który przedstawia swój autorski program. Koncerty odbywają się co wieczór od 24 do 28 sierpnia, kiedy to odbędzie się Gala.


Jerzy Satanowski w studiu Trójki Jerzy Satanowski w studiu Trójki

Trójka przez lata towarzyszyła "Pamiętajmy o Osieckiej". W Studiu jej imienia przy Myśliwieckiej odbywały się koncerty, tutaj świętowaliśmy w 2021 roku z okazji jej 85. urodzin.

W Programie 3 także członkowie Mumio debiutowali w roli lektorów książek Marka Stokowskiego. Tu odbywały się spotkania-happeningi z całą trójką: Jadwigą i Dariuszem Basińskimi oraz Jackiem Borusińskim. Artyści przybywali do nas ze Śląska bądź łączyliśmy się z nimi, gdy odbywali tournée po Polsce.

Tym razem spróbowaliśmy ich odnaleźć w Sopocie, gdzie występują po raz pierwszy. Jadwiga, Dariusz i Jacek zostali przez nas zaproszeni do ostatniego w sierpniu tego roku wakacyjnego wydania "Trójki pod Księżycem". Reszta jest zagadką, gdyż Mumio jest nieprzewidywalne. Jednego jesteśmy pewni: Osieckiej nigdy nie śpiewali. Wystąpili natomiast w programie "Przybora na 102", dlatego to wydanie odbyło się pod hasłem "Niespodziewany koniec… wakacji".

W części II wydania połączymy się ze Słupskiem, by sprawdzić, co dzieje się w Nowym Teatrze, który za patrona obrał Witkacego. S.I. Witkiewicz do Słupska podobno nigdy nie dotarł, ale jego prace zostały zgromadzone w Muzeum Pomorza Środkowego i są to największe witkacowskie zbiory w świecie. Naszym gościem był Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. Porozmawiamy o nowym budynku Teatru Witkacego, o pierwszych premierach sezonu i o roli lokalnych problemów w budowaniu repertuaru słupskiego teatru.

W tym wydaniu TPK zaprosiliśmy także na Wieczór w Trójce 31 sierpnia, kiedy to przedstawimy premierę reportażu "Sierpień – Stocznia – 42 lata później".

Z ziemi śląskiej do Sopotu i na Wybrzeże Środkowe – na tej trasie podróżujemy pod koniec sierpnia 2022.


Posłuchaj

1:54:06
Z ziemi śląskiej do Sopotu i na Wybrzeże Środkowe (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Wydawca: Wojciech Dorosz
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 26.08.2022
Godzina emisji: 0.05

Polecane