Wakacje: czas wypoczynku i... czytania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje: czas wypoczynku i... czytania
Wypoczynek z książką? Oczywiście!Foto: Flickr/Asher Isbrucker

Podczas urlopu, kiedy mamy dużo wolnego czasu, chętniej sięgamy po książki. Zazwyczaj jednak nie są to pozycje z półki specjalistycznej i poważnej, lecz literatura rozrywkowa: romanse i kryminały.

  • Na wakacje Polacy najchętniej wybierają lekkie lektury: kryminały, romanse. W tym roku także – biografie
  • Na kreację literackich bestsellerów największy wpływ mają internet oraz duże księgarnie sieciowe

Najchętniej lekka beletrystyka

– Do wakacyjnej torby Polacy najchętniej pakowali książki najpopularniejszych autorów beletrystycznych. Historie mrożące krew w żyłach – być może dlatego, że aura temu sprzyja – mówi z uśmiechem Ewa Tenderenda-Ożóg, redaktor naczelna portalu poświęconemu rynkowi książki. – To są oczywiście najbardziej popularni autorzy: Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda, a z zagranicznych Harlan Coben – wylicza.

– Nie obserwujemy, żeby czytelnictwo spadało – wręcz przeciwnie. Remigiusz Mróz jest w czołówce wypożyczeń, ale także inni autorzy. Lekka literatura cieszy się powodzeniem – potwierdza Aldona Lazar z biblioteki publicznej w Piasecznie.

– Co ciekawe, zaobserwowaliśmy, że Polacy w tym roku chętnie sięgali po biografie: niedawno wydane "Słońca bez końca", czyli opowieść o Korze, "Witkacy i kobiety" albo historia Peggy Guggenheim – wskazuje Ewa Tenderenda-Ożóg.

Kto kreuje literackie gusty?

– Pytanie jest proste: kto kreuje nasze literackie gusty? Natomiast odpowiedź jest bardzo złożona: kiedyś były biblioteki, księgarnie. Dziś jest to internet, w którym właściwie wszystko polega na podpowiedziach, algorytmach... – tłumaczy Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN.

– Promotorem książek są popularne księgarnie – tam mamy półkę najczęściej kupowanych książek i ludzie, którzy nie mają wyrobionych gustów literackich, podążają za zaproponowanymi książkami – dodaje Aldona Lazar.

– Wiem o praktykach, że za odpowiednią półkę wydawca płaci. To jest samonapędzający się mechanizm, który polega na tym, że bestseller kreuje się jeszcze przed wydaniem książki – zgadza się Anna Nasiłowska.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:59
Co czytamy na wakacjach i dlaczego? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Maciej Żmijewski
Data emisji: 25.08.2022
Godzina emisji: 12.13

pr

Polecane