Atak rosyjskich hakerów na stronę Akcji Katolickiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Atak rosyjskich hakerów na stronę Akcji Katolickiej
Strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce nadal nie działa (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

– Z chwilą opublikowania oświadczenia ws. domniemanych oskarżeń pod adresem bp. Marka Mendyka strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce została zhakowana przez adresy IP znajdujące się na terytorium Federacji Rosyjskiej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce dr Artur Dąbrowski. Oprócz rzecznika gościem Michaliny Szymborskiej w "Trójka pod Księżycem" była prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak.

Oświadczenie w sprawie bp. Marka Mendyka a cyberatak z serwerów Federacji Rosyjskiej

W tygodniku "Newsweek" 8 sierpnia ukazał się wywiad udzielony przez kleryka Andrzeja Pogorzelskiego, który powiedział, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka – dziś biskupa świdnickiego i krajowego asystenta Akcji Katolickiej.

Następnego dnia Akcja Katolicka wystosowała oświadczenie, w którym broni dobrego imienia biskupa. – Zbadaliśmy fakty z doniesień "Newsweeka". Uważamy, że one są wyssane z palca. W związku z tym opublikowaliśmy oświadczenie w tej materii. Z chwilą opublikowania tego oświadczenia nasza strona internetowa została zhakowana – powiedział dr Dąbrowski. Jak stwierdził, po zbadaniu sprawy przez informatyków okazało się, że atak hakerski nastąpił z adresu IP znajdującego się na terytorium Federacji Rosyjskiej.


Najczęściej czytane

Dziwny traf

W "Trójce pod Księżycem" dr Artur Dąbrowski opisał okoliczności odkrycia hakerskiego ataku z serwerów Federacji Rosyjskiej. – Zlecenie (zbadania źródła awarii – przyp. red.) daliśmy firmie, która profesjonalnie zajmuje się badaniami internetu i która ma błyskawiczny dostęp do informacji. Otrzymałem tę informację poprzez rozmowę telefoniczną. Padły słowa: "Proszę pana, jestem w szoku! Te serwery są umieszczone na terenie Federacji Rosyjskiej  to stamtąd przyszedł atak na państwa stronę".

Jak stwierdził gość Trójki, to, że strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce została zaatakowana zaraz po opublikowaniu komunikatu broniącego niewinności Marka Mendyka, nie jest zbiegiem okoliczności. – Tygodnik, który to napisał, jest własnością pewnego zachodniego koncernu. Jest to uderzenie w asystenta krajowej Akcji Katolickiej, czyli księdza, który opiekuje się nami duchowo. Z drugiej strony dziwnym trafem w momencie zamieszczenia naszego stanowiska, powiedzenia: "nie", nagle okazuje się, że nasi informatycy doszli do takiego wniosku – powiedział rzecznik w rozmowie z Michaliną Szymborską.

Atak hakerski na stronę Akcji Katolickiej. "Nasza strona nie pierwszy raz tego doświadczyła"

Strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce nadal nie działa. Jak zwróciła uwagę prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak, atak na stronę internetową z początku sierpnia nie był ostatnim w historii tej instytucji. 

– Nasza strona nie pierwszy raz doświadczyła tego, co dzieje się w przestrzeni walki medialnej. Swoją funkcję pełnię od 2016 roku – przez ten czas wielokrotnie występowaliśmy z naszymi stanowiskami w różnych sprawach, które obrażały naszą godność człowieka i katolika, gdzie obrażane były nasze świętości. Często po takim komunikacie pojawiały się trudności ze stroną.

9 sierpnia bp Mendyk zwrócił się do metropolity wrocławskiego z pisemną prośbą o podjęcie przewidzianych prawem kanonicznym działań, mających na celu zbadanie i wyjaśnienie sprawy. – Poinformowałem o tym także Nuncjaturę Apostolską w Polsce – napisał biskup świdnicki.

Posłuchaj

1:54:16
Rosyjski atak na stronę internetową Akcji Katolickiej po oświadczeniu biskupa Marka Mendyka (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Urszula Furtak (prezes Akcji Katolickiej w Polsce), dr Artur Dąbrowski (rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce)
Data emisji: 25.08.2022
Godzina emisji: 00.16

IAR/kr

Polecane