Kosmiczne dźwięki: ambient-country, Bowie i The Cure

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kosmiczne dźwięki: ambient-country, Bowie i The Cure
David Bowie w 1995 rokuFoto: PAP/DPA/Hanne Jordan

Amerykański projekt Old Fire został nowym odkryciem muzycznym gospodarza "Konstelacji M.". W 95. wydaniu audycji swoją twórczość zaprezentowali też m.in. David Bowie oraz zespoły The Cure i Swans.

"Kosmiczne ambient-country" – tak krytycy określili muzykę tworzoną przez pochodzący z Teksasu projekt Old Fire. Jego artystycznym mózgiem jest John Mark Lapham, kompozytor i producent, który zaprasza do współpracy wielu różnych muzyków. Do "Konstelacji M." całe to towarzystwo dostało się kuchennymi drzwiami, dzięki Justynie Grabarz, która  zastępując Mateusza Tomaszuka  zaprezentowała nowy utwór "Don't You Go", z gościnnym udziałem wokalisty Billa Callahana.

Stały gospodarz audycji zachwycił się twórczością Amerykanów, prezentując dodatkowo jedną kompozycję z wydanej cztery lata temu debiutanckiej płyty Old Fire: "Songs of the Haunted South". – Coś czuję, że zostaną na naszym Konstelacyjnym podwórku na dłużej – stwierdził Mateusz Tomaszuk.

źródło: YouTube / westernvinyl

Intymny Bowie, awangardowe Łabędzie

Twórczość Davida Bowiego nie wymaga specjalnej rekomendacji. W "Konstelacji M." przypomnieliśmy sobie mniej znane oblicze tego muzycznego kameleona, który w swych artystycznych poszukiwaniach sięgał po bardzo różnorodne brzmienia. Tym razem wykonał piosenkę "My Death" z towarzyszeniem jedynie fortepianu, a nagranie pochodziło z koncertu na Festiwalu Szekspirowskim w Nowym Jorku w 1995 roku. Na początku sierpnia tego roku ukazał się album z zapisem występu sprzed 27 lat.

Bez specjalnej okazji prowadzący audycję sięgnął po utwór grupy The Cure, zatytułowany "Plainsong" i pochodzący z kultowej płyty "Disintegration" z 1989 roku. Miano najdłużej kompozycji tego wydania "Konstelacji M." przypadło natomiast "Cloud of Forgetting". Hipnotyzujące dzieło amerykańskiej formacji Swans trwa blisko 13 minut.


Posłuchaj

50:47
Ambient-country, Bowie i The Cure (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. DENNER – "Together In Obscurity - Version Orchestrale 2022"
 2. DAVID BOWIE – "My Death (Live at The Shakespeare Festival 18.09.1995)"
 3. OLD FIRE – "Don't You Go"
 4. OLD FIRE – "It's Easier Now"
 5. THE CURE – "Plainsong"
 6. SWANS – "Cloud of Forgetting"
 7. ALDOUS HARDING – "Horizon"
 8. CLAN OF XYMOX – "Lorretine"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 23.09

kc

Polecane