"Trójka – jesteśmy połączeni". Z Trójkowym mikrofonem w Prisztinie [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka – jesteśmy połączeni". Z Trójkowym mikrofonem w Prisztinie [POSŁUCHAJ]
"Trójka – jesteśmy połączeni" w Prisztinie! Na miejscu jest nasz reporter Paweł TurskiFoto: Polskie Radio

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" wróciła po dłuższej przerwie! Tym razem z Trójkowym mikrofonem zwiedziliśmy stolicę najmłodszego państwa Europy, czyli Prisztinę, i jej okolice. Historię Kosowa i Prisztiny przybliża nam dziś Paweł Turski.

Po długiej, trwającej ponad dwa lata przerwie Program 3 Polskiego Radia powrócił do zwiedzania najciekawszych miejsc na świecie w ramach akcji "Trójka – jesteśmy połączeni". Dziś uwaga naszych słuchaczy zwróciła się ku Prisztinie, stolicy Kosowa.

Przez cały dzień wspólnie z reporterem Pawłem Turskim oraz jego rozmówcami poznawaliśmy historię Kosowa i Prisztiny. Mało kto wie, że Kosowo było prężnie działającym ośrodkiem handlu już w czasach rzymskich.


Odwiedziliśmy Europejskie Biennale Nomadów, czyli Manifestę: to odbywające się co dwa lata wydarzenie kulturalne w tym roku gości w Prisztinie. Ponadto zwiedziliśmy urzekające Muzeum Etnograficzne, w którym można podejrzeć, jak mieszkano w czasach Imperium Osmańskiego. Wraz z Trójkowym reporterem zajrzeliśmy również do Biblioteki Narodowej. Ten zwieńczony 96 kopułami gmach, przez wielu nazywany jest najbrzydszym budynkiem świata. Czy słusznie?

Znalazła się też okazja do wybrania się poza miasto: odkryliśmy magię Gór Dynarskich oraz podziwialiśmy zabytki wpisane na listę UNESCO. 

Oczywiście próbowaliśmy też przysmaków lokalnej kuchni. Degustowaliśmy tradycyjne dania, a wszystko to popiliśmy kawą, która podobno właśnie tutaj, w Kosowie, jest najlepsza.

Posłuchaj

7:22
Kosowo, czyli różnorodność. Paweł Turski zaprasza na radiową wycieczkę po Prisztinie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

7:37
Trójka w Prisztinie. Zwiedzamy Bibliotekę Narodową Kosowa (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

8:07
Opowieści i narracje. Biennale Manifesta w Prisztinie (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

7:28
Niebiańska kawa i "fërgesë kosovare", czyli smaki Kosowa (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

7:00
Peć i Dolina Rugovy. Co warto zobaczyć w pobliży stolicy Kosowa? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

"Trójka –jesteśmy połączeni" w Prisztinie! Na miejscu jest nasz reporter Paweł Turski  Foto: Polskie Radio/Paweł Turski "Trójka – jesteśmy połączeni" w Prisztinie! Na miejscu jest nasz reporter Paweł Turski Foto: Polskie Radio/Paweł Turski

Do słuchania relacji Pawła Turskiego z Prisztiny zaprosiliśmy w piątek (26 sierpnia) w audycjach "Pora na Trójkę", "Zapraszamy na weekend" oraz "Zapraszamy do Trójki".

***

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku we współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia odwiedzili do tej pory m.in.: ZurychSeulTbilisiJerozolimęPulęPodgoricęOdessęKluż-Napokę, Kaliningrad, Nowy Jork, Berlin, Chicago, Tokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę, Oslo, Pekin, Genewę, Stambuł, Split, Miami, Połagę, Wilno, Delhi, Budapeszt, Sri Lankę, Tel Awiw, Kretę, WenecjęSardynię i Toronto.


Polecane