Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie
2022-08-22, 14:08 | aktualizacja 2022-08-23, 21:08
Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
- Art déco powstało jako reakcja na secesję i było dominującym nurtem w sztuce – architekturze, malarstwie, grafice oraz architekturze wnętrz – przez cały okres 20-lecia międzywojennego
- W Muzeum Mazowieckim w Płocku jest jedyna w Polsce stała ekspozycja poświęcona art déco. Wśród eksponatów jest także obraz Tamary Łempickiej – jedno z dwóch dzieł artystki znajdujących się na terenie Polski.
Wątki klasyczne i awangardowe
– Z jednej strony to styl, który inspirował się wątkami klasycznymi czy wątkami sztuki ludowej, np. stylem zakopiańskim, ale z drugiej strony czerpał z nurtów awangardowych. Stąd stanowi interesującą, wielowątkową i bardzo ciekawą kompilację tych wszystkich inspiracji – wyjaśnia Agnieszka Kaniewska-Płocieniak z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tam właśnie można na co dzień oglądać wystawę poświęconą art déco. – Koncentruje się na przejawach polskiego art déco, natomiast uwzględnia także europejskie i światowe przykłady, pokazując je wszystkie w szerokim kontekście epoki 20-lecia międzywojennego – wskazuje.
– Art déco był przełomem w designie i myśleniu o pięknie: odwoływał się do matematycznych pojęć typu konstrukcja linii, budowanie zarysu koła. Również intelektualne podejście do tworzenia dzieła było bardzo nowoczesne – dodaje dr Magdalena Furmaniuk-Kowalska.
Przeczytaj także
- Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki
- Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku
- Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki
Art déco ciągle popularne
O tym, że art déco wciąż cieszy się popularnością, może świadczyć ogromne zainteresowanie zakończoną w połowie sierpnia wystawą "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Muzeum Narodowym w Lublinie. Obejrzało ją blisko 80 tys. osób. Goście przyjeżdżali nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy.
– Faktycznie to nie była jedynie wystawa prac Tamary Łempickiej i to chyba było jej magią. Ta wystawa opowiada o podróżach artystki, ale były one jedynie pretekstem do opowiedzenia o jej życiu, jej miłościach, słabościach, jej malarstwie i twórczości – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 14.15
pr