Henryk Kowalczyk: będzie rządowa pomoc dla wszystkich źródeł ogrzewania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dzisiaj, mam nadzieję, będzie przyjęta ostateczna wersja pomocy dla ludzi, którzy ogrzewają się nie tylko węglem – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Dziś o godz. 13.00 zbierze się Rada Ministrów. Rząd rozpatrzy m.in. projekt nowelizacji ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. Założenia do projektu przewidują jednorazowe dodatki dla korzystających z ogrzewania na LPG, drewno, pellet, olej opałowy oraz wsparcie dla ciepłowni.

Rozszerzona pomoc

– Dzisiaj, mam nadzieję, będzie przyjęta ostateczna wersja pomocy dla ludzi, którzy ogrzewają się nie tylko węglem – powiedział Henryk Kowalczyk.

Przypomniał, że dla osób ogrzewających domy węglem parlament przyjął już pomoc w postaci 3 tys. zł. – Teraz będzie to rozszerzone o tych, którzy ogrzewają się pelletem, drewnem, gazem płynnym, olejem opałowym  wyliczył. Będzie to kolejna pomoc dla wszystkich źródeł ogrzewania – dodał. 

Wicepremier wskazał, że "gaz ziemny, który jest wykorzystywany do ogrzewania, jest dotowany, ale w inny sposób".

– Tam jest cena regulowana i dotacja idzie do PGNiG, nie bezpośrednio do konsumenta – wyjaśnił.

Gość Trójki dodał, że rząd zajmie się też sytuacją na Odrze i pomocą dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z katastrofą ekologiczną. Jak ocenił, "pójdzie to sprawnie", bo mechanizm pomocy został już przetestowany w większej skali podczas pandemii. 


Posłuchaj

13:46
Henryk Kowalczyk o dopłatach do surowców energetycznych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Polecane