Historia to nie wszystko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia to nie wszystko
Foto: fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kwestie historyczne, to tylko część rozbieżności między Polską, a Rosją. Bieżąca sytuacja pogłębia rozłam i potwierdza, jak powiedziała Ludmiła Lwowa z Informacyjnego Radia Rosji, że relacje między naszymi krajami wciąż poddawane są próbom na wytrzymałość.

Posłuchaj

Czy historia skazała nas na trudne relacje z Rosją na zawsze?
+
Dodaj do playlisty
+

Politycy sobie, a społeczeństwo sobie. Tak próbujemy często tłumaczyć konieczność rozróżnienia relacji rządów i zwykłych ludzi. W jednej z naszych grudniowych audycji zastanawialiśmy się, czy wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce oznacza przełom w relacjach obu krajów. Rządy koalicji PO-PSL wniosły pewne ocieplenie, ale katastrofa smoleńska i dyskusja wokół jej przyczyn, odgrzały wzajemne pretensje.

Zdaniem Barbary Włodarczyk z TVP, autorki programu o Rosji "Szerokie tory" kwestie historyczne to tylko część rozbieżności między Polską i Rosją. - Znacznie większą ich część stanowią problemy współczesne, jak polityka energetyczna, czy rywalizacja o wpływy w Europie Wschodniej. Rosja nie zamierza rezygnować z dominacji w krajach dawnego ZSRR – podkreśliła.

Dr Piotr Kuspys, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego dodał, że wprawdzie trudno mieć pretensje do historii, ale to ona właśnie potwierdza, że na wschodzie mamy wielkiego i trudnego sąsiada. - Nic nie wskazuje na to, że przez najbliższe 100 lat się to zmieni – powiedział i przypomniał, że w czasach, gdy wojny odeszły w przeszłość, najlepszym narzędziem pozostaje prowadzenie skutecznej dyplomacji.

Trudność może polegać na tym, zdaniem europosła Pawła Kowala (PJN), że Rosja nie ujawnia rzeczy, które mogą być wykorzystywane przeciwko niej na gruncie prawnym. Można się zatem zastanawiać czy Tatiana Anodina kierując Międzypaństwowym Komitetem Lotniczym działała autonomicznie, czy we współpracy z władzami Rosji. – Bardziej  prawdopodobne jest, że pani Anodina reprezentuje interes państwowy Rosji - powiedział.

Paweł Kowal radził zachować chłodną ocenę sytuacji i nie głosić ocieplenia stosunków polsko-rosyjskich. Nawet wizyta Miedwiediewa mogła mieć inne powody niż tylko poprawa relacji. - Jeśli Rosjanie nie przyłożą się do tego, by jakoś wyjść z tej sytuacji, w jakiej jesteśmy po ogłoszeniu raportu Anodiny, to nieufność się utrwali – dodał.

Czy raport MAK będzie głównym tematem kampanii przed wyborami parlamentarnymi? Posłuchaj, co mają na ten temat do powiedzenia nasi słuchacze i pozostali eksperci: Ludmiła Lwowa z Informacyjnego Radia Rosji, prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego i poseł Andrzej Halicki (PO).

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku, tuż po 12.00. Zapraszamy.Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem Rafała Kalukina "We władzy demonów" w najnowszym numerze tygodnika Wprost.

Polecane