Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki
Monika WitkowskaFoto: Forum/Krzysztof Kuczyk

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".

Polka zdobyła K2 po 36 latach. Monika Witkowska następczynią Wandy Rutkiewicz

Po całonocnej wspinaczce przewodniczka Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, członkini klubu wysokogórskiego KW Warszawa Monika Witkowska osiągnęła wysokość 8611 m na K2 w Karakorum i… popłakała się ze szczęścia. Miało to miejsce 22 lipca 2022 roku o godz. 5:59. Himalaistka, żeglarka i podróżniczka zdobyła K2 (uważany za technicznie najtrudniejszy ośmiotysięcznik), tym samym powtarzając wyczyn Wandy Rutkiewicz sprzed 36 lat. Wcześniej, bez skutku, próbowały zrobić to inne polskie himalaistki – dwie z przypłaciły tę próbę życiem. Mimo to osiągnięcie Moniki Witkowskiej nie odbiło się zbyt szerokim echem w mediach. Dlaczego? 

– Nie nastawiałam się na rekordy. Jechałam na K2 przede wszystkim po to, żeby spełnić swoje marzenia, realizować swoją pasję. Cieszę się, że zbiegło się to z Rokiem Wandy Rutkiewicz – skomentowała Monika Witkowska. – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – dodała.

Najczęściej czytane

Moralność himalaisty

Monika Witkowska jest również autorką wspomnieniowych książek o swoich himalaistycznych przygodach, z których najnowsza nosi tytuł "Broad Peak. Darowane życie". W jednej z publikacji autorka opisała sytuację, w której oddała poszkodowanej w wypadku towarzyszce wspinaczki butlę z tlenem. Nasza rozmówczyni uważała to za coś normalnego, jednak nie wszyscy podzielali jej zdanie. W rozmowie z Moniką Małkowską opisała inne wydarzenie – podczas wyprawy na K2 kilkanaście osób obojętnie przeszło obok leżącego wspinacza. Jak się później okazało, mężczyzna już nie żył, jednak przechodzący o tym nie wiedzieli.

Co oznacza moralność himalaisty? Gdzie kończy się "wspinaczkowe ego", a kiedy ponadto do głosu dochodzi humanitarny odruch, czasem działający na własną niekorzyść?

– Niestety podejście do kwestii pomocy innym trochę się zmienia – przyznała zdobywczyni K2. – Jeszcze po czasach harcerskich mam w głowie to, że pomoc jest dla mnie bardzo istotna i odruchowa. Wierzę jednak, że to są pojedyncze przypadki, że na większość ludzi można liczyć – powiedziała do Moniki Małkowskiej.

– Dla mnie góry zawsze były świetnym sprawdzianem tego, jaki kto jest. Są też egzaminem z tego, jaka ja jestem. W ekstremalnych sytuacjach może okazać się, że sami siebie nie znamy. Zakładam, że trzeba, czy w górach, czy w dolinach, żyć tak, by móc spojrzeć na siebie w lustrze i powiedzieć, że mamy jakieś zasady – podsumowała.

Witkowska, mająca w swoim dorobku również żeglarskie dokonania, na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat. Na Mount Evereście (8848 m) stanęła w 2013 roku. W kolejnych latach zdobyła jeszcze Manaslu (8156 m) i Lhotse (8516 m).


Posłuchaj

50:23
Sukces Wandy Rutkiewicz sprzed 36 lat powtórzony. Monika Witkowska gościem "Klubu Trójki" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


LIVE Z MONIKĄ WITKOWSKĄ - LHOTSE/Wydawnictwo Bezdroża

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Monika Witkowska (himalaistka, żeglarka, podróżniczka, autorka książki "Broad Peak. Darowane życie")
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane