Restrykcje wizowe wobec Rosjan. Paweł Kowal: UE powinna dysponować odpowiednim mechanizmem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Powinien być zablokowany wjazd dla wszystkich tych, którzy chcą korzystać z naszego ustroju, wolności gospodarczej, wolności słowa - a nie są w stanie napisać dwóch słów o tym, co myślą o agresji Putina - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kowal z KO, odnosząc się w ten sposób do dyskusji na temat restrykcji wizowych dla Rosjan.

W trakcie audycji poruszono temat restrykcji wizowych wobec Rosjan. Paweł Kowal z KO zwrócił uwagę, że w sytuacji, kiedy państwo takie jak Rosja łamie prawo międzynarodowe, Unia Europejska powinna dysponować odpowiednim mechanizmem polegającym na tym, aby każda wiza była "przeglądana" przy wjeździe "od początku".

- Powinien być zablokowany wjazd dla wszystkich tych, którzy chcą korzystać z naszego ustroju, wolności gospodarczej, wolności słowa - a nie są w stanie - chociażby w mediach społecznościowych - napisać dwóch słów o tym, co myślą o agresji Putina - ocenił.

Ocena polityki Putina

Rozmówca Bartłomieja Graczaka zwrócił uwagę, że istniałaby konieczność każdorazowego sprawdzenia "z kim mamy do czynienia" - Jedna sprawa to Rosjanie, którzy uciekają, bo są odważni i potrafią powiedzieć, jak oceniają politykę Putina - zaznaczył gość Trójki. Jak dodał, jest też wielu Rosjan - szczególnie wśród biznesmenów i przedstawicieli kultury - którzy nie chcą zabierać głosu i występować przeciwko zbrodniom - przy jednoczesnym pragnieniu korzystania z tego, co oferuje UE, czyli z wolności. 

- Nie ma co sobie robić złudzeń w jednej sprawie. Nie było na świecie wojny - także w państwie autorytarnym - której przywódca, w tym wypadku Putin (...), nie miałby dużego poparcia społecznego - powiedział.

"Sankcje towarzyskie" 

Gość Bartłomieja Graczaka podkreślił również konieczność wprowadzania tak zwanych "sankcji towarzyskich" wobec znajomych Rosjan, którzy nawet na "bezpiecznym gruncie" nie mają dość siły, aby przeciwstawić się zbrodniczej polityce, która jest prowadzona w ich kraju. - Jeżeli oni nawet nie są w stanie powiedzieć przy stole (...) dwóch słów o tym, jak etycznie oceniają tę wojnę, to my powinniśmy mieć odwagę, aby powiedzieć, że teraz nie jest czas na (...) udawanie, że nic się nie stało. To jest wybór każdego z nas - skwitował. 


Posłuchaj

10:00
Paweł Kowal odniósł się do pomysłu restrykcji wizowych dla Rosjan - ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane
***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 18.10

es

Polecane