Prace Tamary Łempickiej znowu zachwycą – tym razem w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prace Tamary Łempickiej znowu zachwycą – tym razem w Krakowie
"Kobietę w zieleni" można zobaczyć na wystawie w KrakowieFoto: mat. prasowe

Nie tak dawno zakończyła się wielka wystawa jej twórczości w Lublinie, a już wkrótce zostanie otwarta kolejna - tym razem w Krakowie. Nie będzie więc przesady w stwierdzeniu, że rok 2022 to w Polsce rok Tamary Łempickiej.

  • Wystawę "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Muzeum Narodowym w Lublinie obejrzało ok. 80 tys. osób. To była największa jak dotąd w Polsce prezentacja dorobku artystki.
  • Na wystawie "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie, która zostanie otwarta 9 września 2022 i potrwa do 12 marca 2023, zostanie zaprezentowanych 36 jej obrazów. Uzupełnią je fotograficzne portrety Łempickiej wykonane przez wybitnych fotografów.

Inny scenariusz, inne obrazy

– Zgromadzenie tych obrazów nie było łatwą sprawą. Dużą pomocą byli oczywiście koledzy z Lublina: część obrazów przyjedzie właśnie stamtąd. W związku z innym scenariuszem udało nam się pozyskać trochę prac ze zbiorów amerykańskich, brytyjskich i francuskich – mówi Światosław Lenartowicz, kurator wystawy "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie. – To nie było łatwe, bo jej dzieła są traktowane przez właścicieli prywatnych jak lokata kapitału. Także warunki wojenne stanęły na przeszkodzie: tylko najodważniejsi zgodzili się na wypożyczenie i prezentację obrazów tak blisko granicy z Ukrainą – dodaje.

– Dużą częścią są obrazy z muzeów francuskim, w tym z muzeum w Nantes. Łempicka szczególnie je sobie upodobała, bowiem jako pierwsze kupiło jej prace we Francji do swoich zbiorów. Dlatego artystka w latach 70. ofiarowała zbiór obrazów szczególnie jej bliskich, m.in. portret Tadeusza Łempickiego oraz portret córki, jako dar dla muzeum – tłumaczy.

Malarstwo i fotografia

– Ekspozycja w Lublinie była opowieścią o czasach i życiu Łempickiej: myśmy postanowili zrobić wystawę malarstwa zestawionego z fotografiami, które przedstawiają artystkę. Nazwaliśmy je "Autokreacją", która jest charakterystyczna dla Łempickiej jako osoby – wyjaśnia Trójkowy gość. – Ale udało nam się zebrać zbiór reprezentatywny dla całej jej twórczości, co nas bardzo cieszy – wskazuje.

Wystawa powstaje w ścisłej współpracy z prawnuczką artystki, panią Marisą de Łempicką, dzięki której Muzeum Narodowe stara się pozyskać dzieła oraz materiały archiwalne z Tamara de Łempicka Estate oraz innych kolekcji.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:28
Obrazy Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi:  Tomasz Miara
Gość: Światosław Lenartowicz (kurator wystawy "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie)
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 13.35

pr

Polecane