Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?
Jakie umiejętności zyskujemy podczas nauki śpiewania? Foto: shutterstock/silverkblackstock

Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.

Czy Jerzy Stuhr miał rację?

Agnieszka Kowalska jest nauczycielką śpiewu i dyrygentką w formacji Tango Paratodos. Od 2019 roku wraz z koleżanką po fachu Anetą Figiel organizuje warsztaty wokalne pod nazwą "ZaGłosuj", gdzie adepci sztuki śpiewu, zarówno ci z doświadczeniem, jak i bez niego, uczą się prawidłowej emisji głosu, podejmują próby z mikrofonem estradowym i studyjnym, a także uczestniczą w warsztatach pisania utworów.

Głos to narzędzie, które każdy z nas ma przy sobie. Czy aktor Jerzy Stuhr, który podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1977 roku śpiewał, że "śpiewać każdy może", miał rację?

Agnieszka Kowalska odpowiedziała na to pytanie twierdząco. – Oczywiście wszystko zależy od tego, do czego mamy zamiar tego śpiewu użyć. Jeżeli chcemy śpiewać profesjonalnie, trzeba poświęcić temu więcej czasu. Każdy, komu w duszy zagra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła. 

Najczęściej czytane

Barwa głosu a budowa ciała

Każdy człowiek ma dwie struny głosowe. Jednak tylko niektórzy z nas mogą pochwalić się ładną barwą głosu. Co o tym decyduje? – Wiele czynników – odpowiedziała nauczycielka. – Istnieje coś takiego jak cecha wrodzona związana z tym, jak jesteśmy zbudowani, czyli to, jakie mamy tzw. pudło rezonansowe – kształt czaszki, budowę strun głosowych i całej krtani. To wszystko wpływa na to, jaką mamy barwę głosu – wyjaśniła.

Jak podkreśliła rozmówczyni Anny Popek, początkujący wokaliści nie powinni zawieszać sobie poprzeczki zbyt wysoko. – Na samym początku należy tylko otworzyć usta i zacząć emitować dźwięki zbliżone do śpiewu. Nie należy zrażać się tym, że nie zawsze wszystko brzmi tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nauczyciel, który słucha nas na lekcji śpiewu, nie jest krytykiem. Rolą nauczyciela jest ocena głosu w kategoriach tego, co warto by poprawić, nad czym popracować.


Nauka śpiewu – korzyści

Co zyskujemy wraz z umiejętnością ładnego śpiewania? – Dobrą kondycję, umiejętność większej uważności, większej koncentracji – wymieniała Agnieszka Kowalska. – Cały czas koncentrujemy się na przebywaniu w sferze dźwięków. Głos może pracować niezależnie od instrumentów, które mu towarzyszą – wyjaśniła.

Najważniejszym i najprzyjemniejszym "skutkiem ubocznym" nauki śpiewu jest jednak coś jeszcze innego. – Już po roku nauki wzrasta pewność siebie, rozumiana jako poczucie własnej wartości i jako samoświadomość tego, na co warto zwrócić uwagę w celu skorygowania, czego się nie bać, co zmienić, jak reagować na dźwięki – tłumaczyła ekspertka.

Posłuchaj

48:01
Nauka śpiewu bez kompleksów. Nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska gościem Trójki (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Agnieszka Kowalska (nauczycielka śpiewu, dyrygentka w formacji Tango Paratodos)
Data emisji: 21.08.2022
Godzina emisji: 11.11

kr

Polecane