Tropikalna utopia. Hawaje najszczęśliwszym stanem w USA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tropikalna utopia. Hawaje najszczęśliwszym stanem w USA
Hawaje to stan, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie w Stanach ZjednoczonychFoto: shutterstock/Deborah Kolb

Hawaje to miejsce, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie w całych Stanach Zjednoczonych – tak wynika z badań naukowców Uniwersytetu w Vermont.

Najszczęśliwsi ludzie w USA to Hawajczycy

Hawaje to amerykański stan, w którym występuje najdłuższa średnia życia i jak się okazuje, żyją najszczęśliwsi ludzie w Stanach Zjednoczonych. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Vermont po przeanalizowaniu 10 mln postów na Twitterze opublikowanych w różnych regionach kraju.

Autorzy badania stworzyli punktację od 1 do 10. Najwyższą liczbę punktów przyznawali pojawiającym się w mediach społecznościowych słowom, jak: "szczęście", "miłość", "dobro", "ładny", "spać", "wino", "plaża" czy "tęcza". Najmniej punktów dostawały słowa takie, jak: "trzęsienie ziemi", "brzydki", "nienawiść" oraz wulgaryzmy.


Najczęściej czytane

"Aloha", czyli "miłość" i "radość"

O wyjątkowości Hawajów w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w USA Janem Pachlowskim mówiła wieloletnia polska ambasadorka tego miejsca Bożena Jawor: – W całej Polinezji jest taka tradycja, że wysiadający z samolotu dostają girlandy świeżych kwiatów. Zamiast "dzień dobry" mówimy "aloha", które to słowo oznacza "miłość", "radość", "powitanie". Hawaje mają 18 klimatów, a kwiaty pachną cały rok. Cały rok jest zielono i magicznie.

Według sondażu Gallupa Hawaje są najmniej stresującym stanem w Stanach Zjednoczonych, ponieważ mieszkańcy codziennie czerpią wiele korzyści z życia w tropikalnej utopii.

W pierwszej piątce najszczęśliwszych stanów USA zaraz za Hawajami znalazły się kolejno: Maine, Nevada, Utah, Vermont. Stanem, w którym żyją najsmutniejsi Amerykanie, jest według naukowców Luizjana.

Posłuchaj

4:26
Szczęśliwy jak Hawajczyk. Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont stworzyli listę najszczęśliwszych stanów w USA (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Autor materiału dodatkowego: Jan Pachlowski
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 7.12

kr

Polecane