Katastrofa na Odrze. Bielan: Tusk próbował na tym ugrać swój brudny, polityczny interes

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katastrofa na Odrze. Bielan: Tusk próbował na tym ugrać swój brudny, polityczny interes
9.08.2022. Strażacy w strojach ochronnych usuwają martwe ryby przy zaporze elastycznej na Odrze w Żabnicy k. Gryfina, 19 sierpnia 2022. W miejscowości odbyła się konferencja Minister klimatu i środowiska Anny Moskwa dot. zanieczyszczenia OdryFoto: PAP/Jerzy Muszyński

– Podczas całego zamieszania, także informacyjnego, wokół katastrofy na Odrze Donald Tusk próbował ugrać swój brudny, polityczny interesik. To on wprowadził do debaty publicznej rtęć, to on próbował wystraszyć miliony Polaków – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan z Partii Republikańskiej. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska) i Mieczysław Kasprzak.

Polskie służby i zagraniczne laboratoria pracują nad wyjaśnieniem katastrofy na Odrze. Najnowsza hipoteza mówi o obecności złotych alg w rzece. Zjawisko to potwierdziły wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Zakwit tych glonów może spowodować pojawianie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Do katastrofy ekologicznej na jednej z największych polskich rzek odnieśli się politycy w "Śniadaniu w Trójce". Anna Milczanowska z PiS podkreśliła, że rząd cały czas pracuje nad ograniczeniem skutków śnięcia ryb. Podkreśliła też, że wbrew zarzutom "system kontroli zrzutów ścieków nie zawiódł". – KGHM wydał stanowcze oświadczenie w tej sprawie. Zakłady pracy pilnują teraz, by wszystko odbywało się zgodnie z ekologią – wskazała. 

Katastrofa na Odrze. Bielan: Tusk próbował ugrać swój polityczny interes

Andrzej Halicki z PO zaznaczył, że "skutki dramatu na Odrze poznamy po latach". – Nie wiemy jeszcze do końca, jaka jest jego skala – powiedział i dodał, że być może ucierpiały nie tylko ryby, ale także inne zwierzęta, np. bobry. Mówił też o politycznych konsekwencjach tego wydarzenia. – Ta katastrofa dotknęła PiS w najszerszym wymiarze. Powiedziałbym, że "to widać, słychać i czuć". Cały system został rozmontowany – ocenił.

W podobnym tonie wypowiedział się poseł PSL Mieczysław Kasprzak. Jego zdaniem wszystkie uwagi dotyczące sytuacji na Odrze należy skierować do powstałej w 2018 r. agencji rządowej Wody Polskie. – W 2018 r. zwracaliśmy uwagę, że zabranie kompetencji dot. kontroli stanu wód samorządom to rozregulowanie systemu – podkreślił. 

Do politycznych wątków wokół katastrofy ekologicznej odniósł się Adam Bielan z Partii Republikańskiej. Przypomniał teorię o obecności rtęci w Odrze. – Podczas całego zamieszania, także informacyjnego, wokół tej sytuacji Donald Tusk próbował ugrać swój brudny, polityczny interesik. To on wprowadził do debaty publicznej rtęć, to on próbował wystraszyć miliony Polaków – powiedział Bielan. 


Posłuchaj

50:23
Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Mieczysław Kasprzak (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Adam Bielan (Partia Republikańska) o katastrofie na Odrze (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Mieczysław Kasprzak (Polskie Stronnictwo Ludowe), Adam Bielan (Partia Republikańska)
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 09.07

kp/kr

Polecane