Czym żyje Olsztyn latem? Jezioro Ukiel i jego tajemnice

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym żyje Olsztyn latem? Jezioro Ukiel i jego tajemnice
Piotr Firan i Piotr Grzymowicz - prezydent Olsztyna w Trójkowy studiu plenerowym. Foto: PR

Malownicze plaże, wiatr w żaglach, ryby na końcu wędki i horyzont rysujący się przed dziobem łodzi. Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to miejsce idealne dla tych, którzy uwielbiają spędzać aktywnie czas, o czym przekonywał w Trójce Piotr Grzymowicz, prezydent miasta.

Klimatyczne uliczki, spacery z historią i plaża nad jeziorem. Olsztyn miejsce niezwykłe. W granicach miasta leży kilkanaście akwenów wodnych, w tym aż 11 jezior! To absolutny unikat na skalę europejską. Najpopularniejszym z nich jest jezioro Ukiel (Krzywe). To największe i najgłębsze jezioro w Olsztynie, akwen, na którym rokrocznie odbywają się liczne regaty, znajdująca się tam plaża miejska jest zaś jednym z ulubionych miejsc spotkań latem oraz areną koncertów gwiazd.

– Jezioro Uriel to centrum sportu, rekreacji, turystyki i wypoczynku. Kiedyś, podczas dyskusji, rozmawialiśmy z mieszkańcami o jego zagospodarowaniu. Do dyspozycji były środki unijne, powstał więc projekt, wybrany w konkursie ogólnopolskim  opowiadał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Sporty nie tylko wodne

 Mamy w mieście wiele sprzętów żeglarskich oraz tych służących do uprawiania sportów i aktywności fizycznej. Polecamy boiska do piłki siatkowej, place zabaw dla dzieci oraz skatepark. Mieszkańcy od zawsze korzystali z jeziora i jego uroków. Stworzyliśmy dla nich liczne obiekty, jest plaża, kapitanat, restauracje oraz centrum sportów żeglarskich  zarówno zimowych, jak i letnich. W żeglarstwie lodowym mamy już młodzieżowych mistrzów świata – podkreślił gość Programu 3 Polskiego Radia. – Ponadto mamy też w mieście zespół obiektów służących kajakarzom i siatkarzom plażowym – dodał. 

Posłuchaj

7:13
Czym żyje Olsztyn latem? - Jezioro Ukiel (zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Olsztyn zlokalizowany jest północno-wschodniej Polsce, w centralnej części Pojezierza Olsztyńskiego, które stanowi fragment makroregionu Pojezierza Mazurskiego. Administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego, a historycznie znajduje się na terenie Warmii. 

Posłuchaj

3:27
Paweł Turski o urokach jeziora Ukiel, zwanego także Krzywym. Co najbardziej przyciąga turystów? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 19.08.2022
Godziny emisji: 11.28

Polecane