Dr Tomasz Smura: chińskie ćwiczenia wojskowe służą temu, by zmusić władze tajwańskie do ustępstw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gość audycji komentował napięcie wokół Tajwanu w związku z chińskimi ćwiczeniami wojskowymi.

– Pełnoskalowa inwazja na Tajwan byłaby operacją szalenie ryzykowną i trudną militarnie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Tomasz Smura, ekspert do spraw Azji Wschodniej i bezpieczeństwa międzynarodowego.

– Zdaniem wielu analityków wojskowych Chiny militarnie nie są w stanie zająć Tajwanu – podkreślił ekspert.

Jak dodał, pełnoskalowa inwazja na wyspę byłaby "szalenie ryzykowna i trudna militarnie". – Niewykluczone, że skończyłaby się upadkiem Komunistycznej Partii Chin, a na pewno Xi Jinpinga – zauważył dyrektor biura analiz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

– To, co obecnie chińskie władze ćwiczą lub próbują ćwiczyć, to demonstracja zdolności do odcięcia Tajwanu od reszty świata za pomocą siły wojskowej. Takie komunikaty płynęły m.in. z chińskiej prasy rządowej i chińskiego ministerstwa obrony – powiedział dr Smura.

Zmuszanie do ustępstw

Ekspert zaznaczył, że "chińskie ćwiczenia służą też temu, by zmusić władze tajwańskie do ustępstw". – W domyśle do formuły konsensusu z 1992 r., czyli uznania przez rządzącą partię demokratyczną, że są jedne Chiny, a Tajwan jest ich częścią – powiedział.

– Pojawia się pytanie, na ile to środek skuteczny w sytuacji, gdy Tajwańczycy są gotowi bronić swojej suwerenności. Nie wydaje mi się, by blokada wpłynęła na decyzję władz tajwańskich. Jest jeszcze czynnik amerykański. Co zrobiłyby USA – czy nie chciałyby przełamać blokady – ocenił dr Tomasz Smura.

Posłuchaj

13:44
Dr Tomasz Smura: to co obecnie chińskie władze ćwiczą lub próbują ćwiczyć, to demonstracja zdolności do odcięcia Tajwanu od reszty świata za pomocą siły wojskowej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Gość: Tomasz Smura (ekspert do spraw Azji Wschodniej)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 08.45

Polecane