Festiwal Trans/Misje i gdańska stocznia w obiektywie Michała Szlagi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Trans/Misje i gdańska stocznia w obiektywie Michała Szlagi
Otwarcie 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, organizowanego w ramach Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE - TRÓJMORZE przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, 19 sierpnia 2022, Rzeszowskie biennale jest najstarszym konkursem na plakat teatralny na świecieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Na finiszu sezonu wakacyjnych festiwali teatralnych w Rzeszowie rozpoczyna się V Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje. Trójmorze – co ono oznacza? Na czym polega specyfika Trans/Misji – o to zapytaliśmy naszego przewodnika po festiwalach teatralnych – krytyka, blogera – Tomasza Domagałę. Połączyliśmy się z Rzeszowem na kilkanaście godzin przed pierwszą festiwalową premierą.

W Sopocie natomiast za tydzień odbędzie się otwarcie XI Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Non-Fiction. Z jednym z trzech kuratorów Festiwalu – reżyserem Adamem Nalepą – spotkaliśmy się nieopodal festiwalowego centrum – Teatru BOTO. Pięć dni będą trwały prace reżyserów, aktorów, dramaturgów nad nowymi projektami, powstającymi na podstawie reportaży, dokumentów, materiałów prasowych. Zakończy je dwudniowy Maraton Non-Fiction, czyli pokaz efektów działań warsztatowych rezydentów. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane gotowe spektakle, które zrealizowano w teatrach Polski po poprzednich rezydencjach.
 
Michał Szlaga, fotoreporter urodzony na Kaszubach, od lat dokumentuje zmiany zachodzące w krajobrazie Stoczni Gdańskiej. Na jego zdjęciach utrwalone zostały m.in. postindustrialne budowle dawnej Stoczni Cesarskiej, stare dźwigi, zrujnowane hale, które udało się ocalić.

Michała Szlaga. Stocznia — dokument utraty №19. Gdańsk 2011 Michała Szlaga. Stocznia — dokument utraty №19. Gdańsk 2011
 
Jego fotoreportaże to nie tylko obrazy stoczniowej i postoczniowej architektury, ale też symbol tego, co wydarzyło się w Gdańsku w XX i w pierwszych dekadach XXI wieku. Efekty jego prac znalazły się w dwóch albumach, "Stocznia" i "Brama", pokazywane były także w Europie i na innych kontynentach.
 
Obecnie fotograf dokumentalista przygotowuje swoją pierwszą w Gdańsku poświęconą temu zakładowi przemysłowemu wystawę.
 
Przed 42. rocznicą wybuchu strajku w gdańskiej stoczni oprowadził nas po jej dawnym terenie.  

Posłuchaj

1:52:22
Tomasza Domagała, Adam Nalepa i Michał Szlaga gośćmi Barbary Marcinik (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Rafał Wodziński
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 0.05

kr

Polecane