Sukcesy polskich architektów. Bogusław Barnaś i jego projekty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sukcesy polskich architektów. Bogusław Barnaś i jego projekty
"Polska Zagroda projektu" Bogusława Barnasia finalistą konkursu World Architecture FestivalFoto: Rafał Barnaś

"Polska Zagroda" znalazła się wśród projektów zakwalifikowanych do finału konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii "House and Villa". Jak przyznaje jej autor Bogusław Barnaś, ta nominacja ma dla niego szczególne znaczenie.

Co, jego zdaniem, przesądziło o docenieniu projektu? – Myślę, że fakt, iż "Polka Zagroda" przedefiniowała polskie gospodarstwo, że nie zaprojektowaliśmy na fundamentach starej polskiej zagrody nowego obiektu, tylko w pewien sposób przetworzyliśmy to tradycyjnie – ocenia architekt. 

Jak uchwycić polskość w architekturze?

Jak dodaje, bardzo zbliżona sytuacja miała miejsce przy jego projekcie "Domu Polskiego", który także zakwalifikował się do finału konkursu World Architecture Festival Awards. – Tam połączyliśmy ideę polskiej chałupy i kościółków zrębowych. Szukaliśmy polskości we współczesnej polskiej willi – dodaje.

Polska Zagroda/BXBstudio

Bogusław Barnaś przyznaje w rozmowie z Katarzyną Cygler, że projektowanie domów to po pierwsze spełnianie marzeń ich przyszłych właścicieli. – Z drugiej strony stajemy przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem kształtowania krajobrazu, zazwyczaj naszego, polskiego. Wyzwaniem jest sprawić, aby wyglądał on coraz lepiej i aby o naszych budynkach na świecie mówiło się coraz lepiej – zaznacza. 


Posłuchaj

6:10
Bogusław Barnaś o kulisach powstawania swoich najważniejszych projektów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sukcesy polskich architektów. Historia i współczesność

Polscy architekci od lat zdobywają nagrody i wyróżnienia w największych konkursach architektonicznych na całym świecie. Tworzą architekturę przyjazną dla człowieka, ponadczasową. Wyjątkowym obiektem w skali świata budynek znajdujący się w amerykańskim mieście Raleigh. – To hala widowiskowo-wystawiennicza o niezwykle ciekawej konstrukcji z dwoma żelbetowymi łukami, na których rozpięta jest powłoka dachu. Za ten obiekt odpowiada Maciej Nowicki, architekt, którego dzisiaj niewielu pamięta. W swoim czasie był niewątpliwie jednym z najbardziej znanych polskich projektantów na świecie – przypomina Leszek Wiśniewski, także architekt. 

Maciej Nowicki to jeden z najważniejszych architektów XX wieku. – Był w zespole projektującym siedzibę ONZ w Nowym Jorku, rząd Indii zlecił mu zaprojektowanie nowego miasta – Chandigarhu. Tego drugiego projektu nie dokończył, bo wracając z tego kraju, zginął w katastrofie lotniczej. O tym, jak prestiżowe było to przedsięwzięcie, świadczy fakt, że potem projektowanie miasta przejął Le Corbusier – zwraca uwagę rozmówca Aleksandra Ziemiańczyka. 

Posłuchaj

2:09
Wybitni polscy architekci. Dlaczego o nich nie pamiętamy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ikoną światowej architektury jest urodzony i wychowany w Łodzi Daniel Libeskind. – On pracuje w bardzo specyficznym nurcie, który nazywa się dekonstruktywizmem, a pojawił się pod koniec XX wieku, w latach 80. Te dzieła są dekonstrukcją typowej geometrii, którą do tej pory posługiwali się architekci – mówi Leszek Wiśniewski. Zaprojektowany przez Libeskinda budynek znajduje się w Warszawie przy ul. Złotej 44. W zamyśle architekta miał on przypominać skrzydło orła. 

ZŁOTA 44 - wspomnienia twórców/Złota 44

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału dodatkowego: Aleksander Ziemiańczyk 
Gość: Bogusław Barnaś (architekt i autor Polskiej Zagrody)
Data emisji: 18.08.2022
Godziny emisji: 14.25, 14.40

gs

Polecane