Herbert niezwykły. Odkryj twórczość poety podczas festiwalu "Herbertiada"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Herbert niezwykły. Odkryj twórczość poety podczas festiwalu "Herbertiada"
Warsaw, May 1963, at a book fair in front of the Palace of Culture. Foto: PAP/CAF-Edmund Uchymiak /bp/

Poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito" – Zbigniew Herbert. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Już w ten weekend odbędzie się XXIII "Herbertiada", czyli Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

– W swojej twórczości Herbert stara się uchwycić sprawy najistotniejsze. Nie tylko w sensie moralnym. Jest także poetą egzystencji, tego, co jest w nas, co żywe, co jest bólem, radością, ulgą i takim codziennym, a czasami niecodziennym doświadczeniem. To niezwykłe   mówił w Trójce prof. Wojciech Kaliszewski, literaturoznawca (Instytut Badań Literackich PAN).

XXIII "Herbertiada" 

Nad twórczością poety będzie można pochylić się m.in. podczas tegorocznej "Herbertiady", czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Otworzy ją emisja archiwalnego wywiadu udzielonego przez siostrę Zbigniewa Herberta – panią Halinę Herbert-Żebrowską.

  W tym roku zaczynamy emisją wywiadu, którego w 2004 roku udzieliła siostra poety. Ten element pojawi się zarówno podczas sierpniowej, jak i wrześniowej odsłony. Części "Herbertiady" będą się różnić programami artystycznymi oraz tym, że we wrześniu mamy warsztaty i konkurs recytatorski. W sierpniu zapraszamy ponadto na premierowy spektakl muzyczny, który przygotowali artyści Teatru Muzycznego w Gdyni. Przedstawienie nosi tytuł "Co mówi nam Pan Cogito"  zachęcała w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Pechman, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. 

 Wymyśliłem Pana Cogito, żeby mówił za mnie, bo sam nie bardzo lubię bezpośrednich zwierzeń. Ale nie zawsze się z nim zgadzam  opowiadał poeta w jednym z radiowych wywiadów o słynnym bohaterze swoich wierszy. 

Posłuchaj

8:09
Herbertiada po raz 23. (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Podróże Herberta 

Poeta niejednokrotnie podkreślał też, że wielką rolę w jego życiu, jako źródło inspiracji, odegrały podróże. To im poświęcił wiele swoich tekstów. Dzięki nim poznajemy nie tylko ukochane przez poetę miejsca, ale uczymy się też trudnej sztuki uważnego doświadczania świata. O podróżowaniu Herbert wielokrotnie opowiadał również w Polskim Radiu. – Wylądować wieczorem w jakimś mieście, którego nie znam, które przeczuwam, o którym czytałem. Złożyć walizki w pokoiku hotelowym i zanurzyć się w to miasto. Jest to przygoda prawie miłosna – mówił w jednym z radiowych nagrań.

Posłuchaj

3:47
Herbert - twórca niezwykły (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zbigniew Herbert  jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku  urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. Jest twórcą m.in cyklu poetyckiego "Pan Cogito", autorem esejów "Barbarzyńca w ogrodzie", "Martwa natura z wędzidłem" i "Labirynt nad morzem".

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego Polskiego Radia, poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. 

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret poety, na który składają się przede wszystkim wybrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Gość: Katarzyna Pechman (pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu)
Data emisji: 18.08.2022
Godziny emisji: 12.19; 12.31

IAR/PR24 Historia

Polecane