Przedostatni odcinek Trójkowego Rajdu Rowerowego. Posłuchaj relacji!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przedostatni odcinek Trójkowego Rajdu Rowerowego. Posłuchaj relacji!
Piotr Firan i Dariusz UrbanowiczFoto: Paweł Turski/Polskie Radio

Olsztyn! To tutaj jest meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Zwiedzaliśmy Starówkę i zamek, opowiadaliśmy o Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie mieszkał. Wybieraliśmy się również nad jedno z olsztyńskich jezior, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, a na deser rozmawialiśmy o tradycyjnej warmińsko-mazurskiej kuchni.

Dariusz Urbanowicz pokonał kolejny, przedostatni etap Trójkowego Rajdu Rowerowego. Dziennikarz sportowy Programu 3 Polskiego Radia wyruszył z Białegostoku w czwartek 18 sierpnia, aby kolejnego dnia zameldować się w plenerowym studio Trójki w Olsztynie. 


Posłuchaj

4:26
Dariusz Urbanowicz o kolejnym etapie Trójkowego Rajdu Rowerowego: Białystok - Olsztyn (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Wczoraj wyjechałem przed godz. 12.00 żegnany przez fanów motoryzacji antycznej, można tak powiedzieć, bo związanych z białostockim Muzeum Motoryzacji i Techniki. Wyruszyłem zaopatrzony w kwas chlebowy i lemoniadę  i przez kolejne 60 km nie było sklepu. Jakby nie one, to nie wiem, jak bym przejechał, chyba musiałbym zaśpiewać sobie piosenkę Bajmu "Nie ma wody na pustynii".  Było ciężko. W sumie przejechałem 270 km, ale miałem pit-stop w Rucianem, gdzie trochę odpocząłem – odpowiadał Dariusz Urbanowicz w rozmowie z Piotrem Firanem. Szczęśliwie tym razem udało się uniknąć niepodziewanych zmian w trasie i dziennikarz bez przeszkód  dotarł do Trójkowego studia plenerowego, gdzie spotkał się ze słuchaczami i… łosiem. 


Olsztyn – tętniąca życiem miasto idealne

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". 

À propos złożoności warmińsko-mazurskiej historii – w jaki sposób możemy rozróżnić, która część regionu należy do Warmii, a która do Mazur? – Jeżeli podróżując po tym regionie, widzimy przydrożne kapliczki, to jesteśmy na Warmii, a jeżeli kapliczek nie widać, znaczy to, że jesteśmy na Mazurach. Historia Warmii jest mocniej związana z katolicyzmem, a Mazur – z wiarą protestancką i luteranizmem. Warmia i Mazury są pełne takich ciekawostek – odpowiedział Artur Kiełbasiński

Olsztyn, czyli unikat na skalę europejską

Klimatyczne uliczki, spacery z historią i plaża nad jeziorem. Olsztyn miejsce niezwykłe. W granicach miasta leży kilkanaście akwenów wodnych, w tym aż 11 jezior! To absolutny unikat na skalę europejską. Najpopularniejszym z nich jest jezioro Ukiel (Krzywe). To największe i najgłębsze jezioro w Olsztynie, akwen, na którym rokrocznie odbywają się liczne regaty, znajdująca się tam plaża miejska jest zaś jednym z ulubionych miejsc spotkań latem oraz areną koncertów gwiazd.

 Mamy w mieście wiele sprzętów żeglarskich oraz tych służących do uprawiania sportów i aktywności fizycznej. Polecamy boiska do piłki siatkowej, place zabaw dla dzieci oraz skatepark. Mieszkańcy od zawsze korzystali z jeziora i jego uroków. Stworzyliśmy dla nich liczne obiekty, jest plaża, kapitanat, restauracje oraz centrum sportów żeglarskich  zarówno zimowych, jak i letnich. W żeglarstwie lodowym mamy już młodzieżowych mistrzów świata – podkreślił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna– Ponadto mamy też w mieście zespół obiektów służących kajakarzom i siatkarzom plażowym – dodał gość Trójki.

Co warto zobaczyć w Olsztynie? 

Nasza Trójkowa wycieczka po Olsztynie, a dokładnie po tamtejszym Starym Mieście, nie udałaby się bez przewodnika. Został nim Marian Jurak, prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK. Oprowadzanie rozpoczął od XIV-wiecznej Wysokiej Bramy, jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w Olsztynie, który znalazł się już na niejednej pocztówce.

– To jedyna brama miejska, która ostała się do naszych czasów. Ostała się dlatego, że był tu areszt i więzienie, więc była potrzebna. Pozostałe bramy rozebrano i sprzedano na cegły setki lat temu – wyjaśnił Marian Jurak. – Sam początek Olsztyna to lata 30. XIV wieku. W 1353 roku uzyskał prawa miejskie. Wszystko skupiało się wokół Zamku Kapituły Warmińskiej. Był to czynnik miastotwórczy, potrzebny był gród do administrowania. Brama jest z późnego średniowiecza, z czasu kiedy to miasto dopiero się budowało – opowiadał. 

Olsztyn to nie koniec Trójkowego Rajdu Rowerowego. Co przed nami?

Relację z wyprawy można zobaczyć na stronie stacji, w mediach społecznościowych Programu 3 Polskiego Radia oraz w dziennikach regionalnych Polska Press. Słuchacze i internauci mogą też śledzić na bieżąco przebieg rajdu i aktualną lokalizację Darka Urbanowicza za pomocą specjalnej aplikacji, do której link znajduje się tutaj. Dodatkowo na stronie Trójki dostępny jest blog dziennikarza. – Cieszę się, że mogę dzielić się wrażeniami ze słuchaczami Trójki i czytelnikami dzienników Polska Press, których zachęcam do obserwowania mojej lokalizacji w internecie – dodaje dziennikarz Trójki.


Najczęściej czytane

"


Słuchacze będą mogli spotkać się z Trójkowymi dziennikarzami w studiu mobilnym podczas ostatniego etapu rajdu – w  Gdańsku (26 sierpnia), gdzie zakończy się maraton rowerowy.

Trójka na dwóch kółkach, czyli Trójkowy Rajd Rowerowy 

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca – 26 sierpnia pokona 1250 km – przejedzie przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do godz. 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

Rusza Trójkowy Rajd Rowerowy!/Trójka Program 3 Polskiego Radia


Śledź Dariusza Urbanowicza na trasie Trójkowego Rajdu Rowerowego!

Relacje Dariusza Urbanowicza z Trójkowego Rajdu Rowerowego są również dostępne w dziennikach regionalnych Polska Press: "Nowinach Rzeszowskich" "Kurierze Porannym", "Gazecie Współczesnej" oraz "Dzienniku Bałtyckim".

Do przejechania pozostał już ostatni etap Trójkowego Rajdu Rowerowego:

Olsztyn – Gdańsk Brzeźno. Start: 25 sierpnia. Finał etapu: 26 sierpnia.
Planowany czas jazdy: 12 godz. Długość trasy: 184 km.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych relacji i słuchania Programu 3 Polskiego Radia.


Polecane