Agnieszka Wilczyńska: polski jazz ma się całkiem nieźle

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Agnieszka Wilczyńska: polski jazz ma się całkiem nieźle
Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Foto: Weronika Kosińska

– Jest cała masa festiwali, warsztatów, konkursów jazzowych. Przybywa bardzo zdolnych ludzi. Coraz młodsi interesują się tym gatunkiem, nasiąkają nim – mówiła wokalistka w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem, podkreślając, że nie bez znaczenia jest tu dorobek polskich jazzmanów.

Gościem "Serdecznych dźwięków" była wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska, która ma na swoim koncie między innymi dwie złote płyty: "Pogadaj ze mną" oraz album "Krzysztof Komeda" z serii "Wielcy kompozytorzy filmowi", a także Fryderyka za solowy krążek z tekstami, które specjalnie dla niej napisał sam Wojciech Młynarski.

Współpraca z Andrzejem Jagodzińskim 

Płyta poświęcona Krzysztofowi Komedzie zawiera utwory jazzmana w nowej interpretacji i wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego – znakomitego pianisty oraz aranżera, mającego na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. 

Andrzej Jagodziński do współpracy nad tym albumem zaprosił właśnie Agnieszkę Wilczyńską. I nie były to pierwszy raz, gdy przecięły się muzyczne drogi obojga artystów, bo – jak podkreślała rozmówczyni Mateusza Krautwursta – z triem tego pianisty współpracuje już 18 lat. – Andrzej Jagodziński jest takim kompozytorem, który potrafi napisać bardzo liryczne melodie, a z drugiej strony rozniecić ogień i doprowadzić do tego, że emocje sięgają zenitu – zaznaczyła Agnieszka Wilczyńska.

Wspomnienie Wojciecha Młynarskiego

Jedną z najważniejszych płyt w jej dorobku jest nagrodzony Fryderykiem album "Tutaj mieszkam. Piosenki Wojciecha Młynarskiego" z 2016 roku. – To było bardzo duże wydarzenie, tym bardziej, że był to mój solowy debiut – mówiła artystka w radiowej Trójce.

W rozmowie wspominała także trasę koncertową promującą wydaną w 2009 roku płytę "Pogadaj ze mną" z tekstami, które również napisał Wojciech Młynarski. Zawarte na niej monologi, wyznania, dialogi, przekomarzanki wykonane przez Agnieszkę Wilczyńską i Janusza Szroma, z gościnnym udziałem Kayah i Zbigniewa Zamachowskiego, w aranżacjach Krzysztofa Herdzina i Andrzeja Jagodzińskiego, stały się piosenkami, które na długo zostają w pamięci. 

– Ciekawe jest to, że Wojciech Młynarski jeździł z nami na koncerty promujące to wydawnictwo. Zapowiadał każdy utwór tekstem napisanym specjalnie na daną okoliczność. Reakcje ludzi były niesamowite – wspominała artystka. Opowiedziała też, w jakich okolicznościach mistrz pióra zaproponował, że napisze dla niej teksty na autorski album.

W audycji rozmawialiśmy także o jazzowej improwizacji, artystycznych inspiracjach i wnioskach, jakie muzycy mogą dla siebie wyciągnąć z okresu pandemii.


Posłuchaj

50:37
Agnieszka Wilczyńska gościem Mateusza Krautwursta (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Agnieszka Wilczyńska & Janusz Szrom – "Pogadaj ze mną"
 2. Andrzej Jagodziński Trio ft. Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska, Wojciech Myrczek & Camerata Silesia – "Lux Aeterna"
 3. Agnieszka Wilczyńska – "Jak spał Szekspir"
 4. Lianne La Havas – "Unstoppable"
 5. Janusz Muniak Group – "Funki dla Pani Hanki"
 6. Agnieszka Wilczyńska – "Noce magiczne"
 7. Pat Metheny – "See the World"
 8. Art Blakey & The Jazz Messengers – "Close Your Eyes"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe / mk


Polecane