Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 rokuFoto: shutterstock/javivias

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 

Na polskie ekrany wchodzi film "Notre-Dame płonie" w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda. To film oparty na zdarzeniach, które rozegrały się w 2019 roku na tydzień przed Wielkanocą: Zniszczenia są ogromne, doszczętnie spłonął dach świątyni. Najcenniejsze zabytki zostały w porę wyniesione. Ocalały m.in. korona cierniowa Chrystusa, jedna z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także trzynastowieczna tunika króla Ludwika IX Świętego.

– Przyczyna pożaru nie została zbadana. Prokuratura francuska wypowiedziała się na temat niezlokalizowania przyczyny. Na pewno nie był to jednak zamach ani celowe działanie. Pierwsze komentarze, które pojawiały się w mediach i w sieci, dyktowane były nastrojami politycznymi. Mieszanie do sprawy partykularnych interesów jest niedobre. Warto jednak zastanowić się, dlaczego działającą instalację i sygnały o pożarze odebrano w pierwszej chwili za pomyłkę i coś, co nie jest możliwe – powiedziała w "Klubie Trójki" Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, kurator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki, specjalistka od konserwacji kamienia.

"Notre-Dame płonie!"

– Alarm, który informował o pożarze, został sprawdzony. Jeden ze strażaków wszedł nawet na dach. Oglądałam kilkanaście dokumentów na ten temat. Nie oglądałam co prawda najnowszego filmu, który ukazał się już na ekranach kin – zaznaczyła gość Programu 3 Polskiego Radia. – Rozpoznanie obiektu to przede wszystkim przećwiczenie ze strażakami i ekipami tego, jak należy wejść do obiektu, co z niego ewakuować i co jest najważniejsze. Dla mnie scena, która była najbardziej dramatyczną, są klucze do skarbca. Warto obejrzeć i przypomnieć sobie ten moment – podkreśliła Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka.

Najczęściej czytane

W oczekiwaniu na odbudowę 

Katedra ma zostać ponownie otwarta w 2024 – kompletnie oczyszczona i odnowiona. Biel kamieni powróci do barwy sprzed 850 lat. Podobno środki finansowe, pozyskane od państwa i prywatnych przedsiębiorców, są wystarczające. Jednak mówi się o braku 146 mln euro na odbudowę wnętrza (trzy razy więcej niż roczny budżet 87 katedr francuskich).

Osią sporu jest stosunek do rekonstrukcji wnętrza. Jedni uważają, że powinno się jak najbardziej zbliżyć do średniowiecznego wyglądu katedry, stawiając na jej sakralną funkcję, inni chcą elementów współczesności, podkreślając walory muzealne świątyni. Pod koniec ubiegłego roku francuski dziennik opublikował apel ponad stu osobistości, które sprzeciwiają się projektowi diecezji paryskiej w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre Dame. Jak piszą autorzy deklaracji, "diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru", i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczony w pożarze w kwietniu 2019 roku.

"W projekcie są między innymi przenośne ławki, oświetlenie, które zmienia kolor w zależności od pory roku, projekcje na ścianach" - wymienili autorzy deklaracji i wyrazili obawę, że projekt diecezji będzie przypominał nowoczesne widowiska kulturowe które - ich zdaniem - "są bardzo często mieszanką kiczu i głupoty".

Posłuchaj

50:12
Notre-Dame od nowa. Co dalej z katedrą? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 21.09

IAR

Polecane