Pięknie pisać (prawie) każdy może. Jak zacząć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pięknie pisać (prawie) każdy może. Jak zacząć?
Kaligrafia może być zarówno umiejętnością szybkiego, ładnego i czytelnego odręcznego pisania, jak i całą dziedziną sztuki, wymagającą czasu i ogromnego skupieniaFoto: shutterstock/Brian A Jackson

– Kaligrafia uczy nas pięknego pisania, ale i pokory, cierpliwości, dyscypliny a przede wszystkim daje bardzo dużo satysfakcji. Kaligrafia jest jak medytacja. Dzięki niej uspokajamy się, zapominamy o tym, co dzieje się na zewnątrz. Prawie każdy, kto brzydko pisze, może nauczyć się pięknie kaligrafować – mówiła Barbara Galińska.

W naszym codziennym życiu królują już nie kartka i długopis, lecz klawiatura – za jej pomocą pracujemy, prowadzimy korespondencję, a nawet sporządzamy listę zakupów. Dłonie wielu z nas odzwyczaiły się od ręcznego pisania, a zapełnienie pismem jednej kartki w formacie A4 jest nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi nauka kaligrafii, która 17 sierpnia obchodzi swoje święto.

– Całe szczęście, że kaligrafia wraca, nie tylko jako moda, ale też jako przyzwyczajenie – powiedziała w audycji "Trójka przed południem" Barbara Galińska z Warszawskiego Domu Kaligrafii.

Najczęściej czytane

Kaligrafia jak medytacja

Jak zwraca uwagę gość Trójki, kaligrafia może być zarówno umiejętnością szybkiego, ładnego i czytelnego odręcznego pisania, jak i całą dziedziną sztuki, wymagającą czasu i ogromnego skupienia.

– W Stanach Zjednoczonych zostało wymyślone pismo zwane Spencerianem, gdzie ważne jest pisanie ładnie i czytelnie. Tym krojem pisma pisały całe Stany Zjednoczone. Natomiast są też style pisma, które służyły głównie do przepisywania ksiąg i manuskryptów – mówiła Barbara Galińska. – Kaligrafia uczy nas pięknego pisania, ale i pokory, cierpliwości, dyscypliny, a przede wszystkim daje bardzo dużo satysfakcji – wymienia, porównując kaligrafię do medytacji. – Dzięki niej uspokajamy się, zapominamy o tym, co dzieje się na zewnątrz. Zajmujemy się tylko i wyłącznie pisaniem. Zależy nam tylko i wyłącznie na tym, żeby litery były jak najpiękniejsze, żeby każdy fragment litery był taki, jaki powinien być. Prawie każdy, kto brzydko pisze odręcznie, może nauczyć się pięknie kaligrafować.


Nauka kaligrafii – od czego zacząć?

Czy osoba niemająca wcześniej do czynienia ze sztuką kaligrafii, może nauczyć się jej samodzielnie?

– Może, natomiast ja polecam warsztaty kaligraficzne, dlatego, że doświadczony kaligraf pokaże, w jakiś sposób trzymać pióro, w jaki sposób układać rękę, w jaki sposób przekręcać sobie kartkę, co zrobić, by atrament nie spływał ze stalówki za szybko lub za wolno. Oczywiście to wszystko można znaleźć w internecie, natomiast internet nie przyłoży swojej ręki do naszej dłoni, pokazując, jak powinna być poprawnie ułożona – odpowiedziała rozmówczyni Tomasza Miary.

Posłuchaj

8:12
17 sierpnia to Światowy Dzień Kaligrafii. Barbara Galińska z Warszawskiego Domu Kaligrafii gościem Trójki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kaligrafia od podstaw... Stalówki / Wykład Ewy Landowskiej/Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Barbara Galińska (Warszawski Dom Kaligrafii)
Data emisji: 17.08.2022
Godziny emisji: 11.26

kr

Polecane