Sytuacja na Odrze. Wojewoda lubuski: ze śniętych ryb oczyszczono ok. 170 km rzeki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Lubuski odcinek Odry ma około 200 kilometrów. Dotychczas ze śniętych ryb został zupełnie oczyszczony odcinek około 170 kilometrów, czyli około 50 kilometrów rzeki zostało do oczyszczenia –  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział w Polskim Radiu 24, że będziemy mieli jedne z najostrzejszych przepisów dotyczących kar za zanieczyszczanie środowiska. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację ustawy w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, która zaostrza kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku.  Jak podkreślił gość radiowej Trójki, "od kilku dni służby działają bardzo intensywnie w celu oczyszczenia rzeki". 

Wsparcie Wojska Polskiego

  Przypomnę, że w ostatnim czasie występowałem do ministra obrony narodowej i mamy decyzję o wsparciu 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk operacyjnych, działają też strażacy wsparci kadetami ze szkoły pożarnictwa oraz straż rybacka   zaznaczył Władysław Dajczak.

Wojewoda lubuski przyznał, że informacje z Inspekcji Ochrony Środowiska zostały otrzymane przez Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim 5 sierpnia.

  To były takie bardzo ogólnikowe informacje, że trzeba monitorować sytuację. Nasze służby, w szczególności Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, badania wód Odry prowadziły od początku sierpnia   mówił.

Podwyższona zawartość tlenu w rzece

Wskazał, że "mieliśmy informację, że jest podwyższona zawartość tlenu, natomiast nie było informacji o substancjach toksycznych".

  Miałem okazję przepłynąć 12-kilometrowy odcinek Odry i na nim nie zauważyliśmy dosłownie ani jednej śniętej ryby, ale były bardzo budujące widoki, ponieważ na Odrze pływają kaczki, łabędzie, są kormorany   powiedział gość Bartłomieja Graczaka.

Posłuchaj

13:27
Władysław Dajczak o kryzysie ekologicznym na Odrze ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska

Sejm uchwalił ustawę w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej 22 lipca niemal jednogłośnie. Za opowiedziało się 443 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Senat nie wniósł do niej poprawek.

Nowe przepisy, między innymi zaostrzają kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia w lesie i za zaśmiecanie miejsc publicznych. Nowelizacja wprowadza też nawiązki   do 10 milionów złotych   na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej:

Znowelizowane przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Sprawa zaostrzenia przepisów wobec przestępców zrzucających odpady do rzek była również przedmiotem obrad wczorajszego posiedzenia rządu.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Władysław Dajczak (wojewoda lubuski)
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 08.45

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/Polskie Radio 24/nt

Polecane