Pożyteczne szkodniki. Reportaż "Bobry, boberki i reszta" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożyteczne szkodniki. Reportaż "Bobry, boberki i reszta" [POSŁUCHAJ]
Bobry stanowią nieodłączny element ekosystemu Wigierskiego Parku NarodowegoFoto: shutterstock/Oksana Golubeva

Są najbardziej charakterystycznym gatunkiem Wigierskiego Parku Narodowego. Wojciech Misiukiewicz – pracownik parku, przyrodnik i fotograf – specjalista numer 1 od bobrów. Twierdzi, że każdy z nich w Polsce jest z dziada pradziada suwalczaninem.

– Na terenie parku bobry występują od lat 50. Wtedy jeszcze nie było parku, ale one znajdowały się w granicach obecnego Wigierskiego Parku Narodowego. Pojawiły się przy ujściu rzeki Czarnej Hańczy do jeziora Wigry i to był fenomen – mówi Wojciech Misiukiewicz.

Futrzane rodziny

Zwierzęta te są pod wieloma względami podobne do człowieka. I to nie tylko dlatego, że mają przednie łapy z pięcioma chwytnymi palcami, ale też łączą się w pary na całe życie (choć i tu – jak u człowieka – bywają wyjątki), a starsze rodzeństwo uczestniczy w wychowywaniu młodszego.

– Zadaniem starszego rodzeństwa jest współwychowywanie młodszych braci i sióstr. Oczywiście też pomagają przy utrzymywaniu stanowiska rodzinnego, tj. budują tamy i żeremie. Ojciec jest głową rodziny, jeśli chodzi o ochronę stanowiska, z kolei głową rodziny w kwestii samej rodziny jest mama. Mama kilka tygodni przed narodzinami młodego pokolenia przegania wszystkich członków rodziny i ci koczują gdzieś w okolicy centralnego miejsca. Dopiero po około sześciu tygodniach mama zaprasza bobry z poprzednich lat i ojca do zapoznania się z młodą dziatwą – dodaje Wojciech Misiukiewicz.

Pożyteczny szkodnik

Wielu uważa bobra za szkodnika (rolnicy, sadownicy, właściciele stawów rybnych). Przyrodnicy starają się łagodzić spory, odławiać zwierzęta i przenosić w inne miejsca, państwo wypłaca odszkodowania. Jak pokazują badania, zalety działalności bobrów dominują nad stratami przez nie powodowanymi. – Bobra można nazwać najpożyteczniejszym spośród wszystkich szkodników – ocenia Wojciech Misiukiewicz.

Zobaczyć bobra w dzień zdarza się nieczęsto, ale bywa czasem udziałem turystów, którzy odwiedzają Wigierski Park Narodowy – korzystają z wielu świetnych szlaków rowerowych, spacerują ścieżkami wokół jezior lub uczestniczą w Biegu Przyjaciół WPN.


Posłuchaj

20:52
Pożyteczne szkodniki. Reportaż "Bobry, boberki i reszta" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Bobry, boberki i reszta"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 18.08.2022 
Godzina emisji: 22.10


Polecane