CORNO – Brass Music Festival. Święto instrumentów dętych w Zielonej Górze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
CORNO – Brass Music Festival. Święto instrumentów dętych w Zielonej Górze
CORNO – Brass Music Festival to, oprócz koncertów, kursy indywidualne i grupowe dla przyszłych muzyków, zajęcia uczące zdrowej postawy w graniu na instrumencie, wykłady i wystawa instrumentów (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Unsplash/Lucas Alexander

Siedemdziesięciu trzech kursantów z całego świata, ponad pięćset lekcji indywidualnych, a także kilkudziesięciu artystów wywodzących się z najlepszych zespołów świata, w tym legendarny James Thatcher, które partie waltorni mogliśmy usłyszeć w filmach takich jak "Lista Schindlera", "JFK" czy "Forrest Gump". W Zielonej Górze ruszyła szósta edycja CORNO – Brass Music Festival poświęconego muzyce dętej.

CORNO – Brass Music Festival. Koncerty kameralne i symfoniczne w doskonałym wykonaniu

W Zielonej Górze ruszyła szósta edycja CORNO – Brass Music Festival. Do soboty 20 sierpnia uczestników czekają koncerty kameralne i symfoniczne w doskonałym wykonaniu. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich muzyków są instrumenty dęte. 

O programie wydarzenia w dzień inauguracji rozmawiał z Trójką współorganizator Festiwalu oraz solista w grupie waltorni NFM Filharmonii Wrocławskiej Łukasz Łacny. – Rozpoczynamy koncertem jazzowym w wykonaniu amerykańskiego trębacza Brandona Ridenoura z fantastycznym Trio Stryjo, czyli Nikolą Kołodziejczykiem, Maćkiem Szczycińskim i Michałem Bryndalem. Gościnnie wystąpią również Jan Harasimowicz i Tomasz Hajda. Wykonają utwór, który został specjalnie zamówiony na nasz festiwal – zapowiedział gość Katarzyny Cygler.

Najczęściej czytane

James Thatcher i waltornia prosto z Hollywood

CORNO – Brass Music Festival to, oprócz koncertów, kursy indywidualne i grupowe dla przyszłych muzyków, zajęcia uczące zdrowej postawy w graniu na instrumencie, wykłady i wystawa instrumentów. Jednym z wykonawców oraz wykładowców podczas szóstej edycji festiwalu będzie James Thatcher. Członek takich orkiestr jak Phoenix Symphony, Utah Symphony i Los Angeles Philharmonic, jest najczęściej słyszanym waltornistą na świecie, ponieważ przez ostatnie dekady nagrywa swoje partie do około 70-80 filmów rocznie, często we współpracy z wielokrotnym laureatem Oskara Johnem Williamsem. Choć nazwisko Thatchera nie jest znane przeciętnemu widzowi, z pewnością każdy choć raz miał okazję słyszeć jego partię waltorni w filmach takich jak "Lista Schindlera", "JFK", "Forrest Gump" czy "Siedem lat w Tybecie".

Jazz, muzyka poważna i filmowa

Oprócz wspomnianych Brandona Ridenoura z Trio Stryjo oraz Jamesa Thatchera na Festiwalu wystąpią m.in. trębacz Andre Schoch, Julie Bonde, waltornista i dyrygent Radek Baborák czy Adam Rapa, urodzony w Bostonie muzyk, kompozytor i producent.

– Festiwal inaugurujemy wspomnianym koncertem jazzowym. We środę czeka nas koncert kameralny w Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie wystąpią nasi artyści w małych składach. W czwartek odbędzie się koncert muzyki filmowej prowadzony przez Jamesa Thatchera. W piątek  koncert muzyki klasycznej, na którym wystąpią nasi artyści z Filharmonii Zielonogórskiej i który odbędzie się w kościele Świętego Zbawiciela. Natomiast w sobotę wielki finał, również w Filharmonii Zielonogórskiej – Adam Rapa zagra w big-bandzie koncert muzyki rozrywkowej – wymienił Łukasz Łacny.

Na koncerty renomowanych gwiazd przyjeżdżają melomani z całej Polski. Uczestnicy warsztatów przyjeżdżają do Zielonej Góry z całego świata – w tym roku organizatorzy naliczyli wykonawców, prelegentów i uczestników warsztatów 24 narodowości. CORNO Brass Music Festival dołączył do rangi międzynarodowych wydarzeń i z powodzeniem rywalizuje jakością, programem artystycznym oraz ofertą warsztatową dla uczniów i studentów z najlepszymi festiwalami tego typu w Europie.


Posłuchaj

5:15
CORNO – Brass Music Festival w Zielonej Górze. Łukasz Łacny gościem Trójki, cz. 1 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

3:56
CORNO – Brass Music Festival w Zielonej Górze. Łukasz Łacny gościem Trójki, cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

2021 Highlights | V CORNO Brass Music Festival/CORNO - Brass Music Festival

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Łukasz Łacny (współorganizator CORNO – Brass Music Festival)
Data emisji: 16.08.2022
Godziny emisji: 13.29, 13.38

mat. promocyjne/kr

Polecane