Formuła Student: młodzi inżynierowie z Polski startują w prestiżowych zawodach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Formuła Student: młodzi inżynierowie z Polski startują w prestiżowych zawodach
Bolid studentów Politechniki Gdańskiej Foto: Politechnika Gdańska

Zaawansowany układ telemetrii, mniejsze, dziesięciocalowe koła, lżejsza konstrukcja oraz nowa szata graficzna. Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali bolid nowej generacji. Teraz czeka ich udział w prestiżowych zawodach.

Studenci stworzyli pojazd, którym będą ścigać się z przedstawicielami najlepszych uczelni świata. Jak sami podkreślają, to konstrukcja zbudowana od podstaw. Od poprzednich pojazdów różni się techniką i wyglądem. 

– Formuła Student charakteryzuje się tym, że są to bolidy zaprojektowane i zbudowane w stu procentach przez studentów. W tym roku prezentujmy silnik spalinowy. Jednak w planach na najbliższą przyszłość mamy także budowę pojazdu elektrycznego. Cała seria Formuły Student zmierza w tym kierunku  wyjaśniał w Programie 3 Polskiego Radia Sławomir Pysz z PGRacing Team.

W 3 sekundy do setki

 Bolidy z Formuły Student nie są tak szybkie jak F1. Nasz pojazd ma moc około 100 koni mechanicznych. Osiąga prędkość 140 kilometrów na godzinę. Do setki przyspiesza w trochę powyżej 3 sekundy  mówił gość Trójki. Jak usłyszeliśmy, studenci w swoim projekcie zastosowali mniejsze, dziesięciocalowe koła, co wymagało zaprojektowania od podstaw zawieszenia. Rozbudowali układ telemetrii i stworzyli nowy pakiet aerodynamiczny.

Posłuchaj

5:31
Formuła Student. Młodzi inżynierowie z Polski startują w prestiżowych zawodach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Formula Student to międzynarodowe zawody inżynierskie. Studenci z najlepszych uczelni z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy. Po fazie testów ścigają się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Najbliższe zawody, w których wezmą udział studenci z PGRacing Team Politechniki Gdańskiej, zostaną rozegrane w Niemczech oraz w Chorwacji. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Gość: Sławomir Pysz (PGRacing Team)
Data emisji: 16.08.2022
Godziny emisji: 11.31

Polecane