Spór o pieniądze z KPO. Radosław Fogiel: nie planujemy następnej nowelizacji ustawy o SN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Ewidentnie mamy do czynienia z brakiem politycznej woli ze strony KE, widać to dziś wyraźnie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości.

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. KE oczekiwała zmian w SN w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. Komisja m.in. od ich wprowadzenia uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce środków. Pieniędzy jednak ciągle nie wypłaciła.

Wola Brukseli

Radosław Fogiel – pytany w "Salonie politycznym Trójki" o postawę Komisji Europejskiej – powiedział, że po zachowaniu tej instytucji widać jej intencje.  Ewidentnie mamy do czynienia z brakiem politycznej woli ze strony KE, widać to dziś wyraźnie. Poprzednia nowelizacja ustawy o SN była przecież efektem rozmów i konsultacji z Brukselą  powiedział.

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że porozumienie z Brukselą dot. polskiego wymiaru sprawiedliwości było ukłonem ze strony polskich władz.  To był i tak wyraz dobrej woli ze strony Polski, ponieważ organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach UE. Ustawa realizuje wszystkie ustalenia z KE  podkreślił Radosław Fogiel.

 Nie planujemy następnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym  dodał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

14:17
Bartłomiej Graczak m.in. o pieniądzach z KPO (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Radosław Fogiel (rzecznik PiS)
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 08.45

dz

Polecane