Kolorowy ptak sceny pop. Madonna kończy 64 lata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolorowy ptak sceny pop. Madonna kończy 64 lata
Madonna na Stadionie Olimpijskim w MonachiumFoto: andreynikolaev.com / Shutterstock

Wokalistka, aktorka i producentka filmowa, która wyznacza trendy i inspiruje. Śpiewane przez nią przeboje ukształtowały pokolenia. Na scenie szokowała i zaskakiwała. Nie bała się również zabierać głosu w znaczących dla niej sprawach. Dekady mijają, pojawiają się nowe mody, a ona pozostaje niezmiennie na szczycie – dziś, 16 sierpnia, Madonna kończy 64 lata. 

– Madonna w każdej dekadzie przybiera nowe oblicze i potrafi zmienić się nie do poznania. Potrafi być mroczna, radosna lub inspirować się muzyką disco – zawsze jednak przenosi te brzmienia w przyszłość – mówił w Trójce Michał Kirmuć.

Urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City w stanie Michigan jako Madonna Louise Ciccone. Była trzecim z sześciorga dzieci Silvia i Madonny Ciccone. Pomimo dobrych wyników w nauce zrezygnowała ze studiów i wyjechała do Nowego Jorku, by zająć się tańcem nowoczesnym. Początkowo, by się utrzymać, pracowała jako szatniarka i kelnerka. W 1979 roku wyjechała do Paryża, gdzie miała tańczyć w rewii gwiazdy muzyki disco. Wyjazd zainspirował ją do zajęcia się muzyką. Trzy lata później napisała piosenkę "Everybody", która wkrótce, razem z kompozycją "Burning Up", stała się hitem w klubach.

Trudne początki

Pierwszym producentem debiutanckiej płyty Madonny został Reggie Lucas. Piosenkarce nie spodobały się jednak efekty jego pracy. – Była taka niezadowolona z tego albumu, więc wziąłem się za niego i dałem tej muzyce świeży oddech. Madonna ma intuicję. Trzeba wziąć pod uwagę jej wizję. Nie jestem pewien, czy Reggie to zrobił. Złożyliśmy wspaniały album  podkreślał w jednej z rozmów John Benitez, który przejął produkcję krążka.

Płyta na początku miała się nazywać "Lucky Star", od jednej z piosenek. Madonna chciała również, by na okładce pojawiło się jej zdjęcie. Wytwórnia nie zgodziła się jednak na te warunki. Album ostatecznie zatytułowano po prostu "Madonna", a na okładce nie umieszczono wizerunku artystki.

Posłuchaj

4:03
Niezaprzeczalna królowa sceny pop. Madonna kończy 64 lata (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Madonna na wielkim ekranie 

To wszystko nie przeszkodziło jednak Madonnie w drodze na szczyt muzycznego świata. Artystka wypromowała wiele utworów, które weszły do kanonu muzyki popularnej. Jeszcze w latach osiemdziesiątych wokalistka postanowiła spróbować swoich sił na wielkim ekranie, pojawiając się w komedii "Who's That Girl". Największym hitem okazał się jednak jej, prawie o dekadę późniejszy, występ w filmie "Evita" na podstawie musicalu Andrew Lloyd Webbera. Obraz z 1996 roku wyreżyserował Alan Parker. 

Muzyczny Midas 

Madonna od lat dzierży palmę pierwszeństwa wśród artystów o największych dochodach z koncertów. Łącznie zarobiła na nich prawie półtora miliarda dolarów. Jej dorobek fonograficzny również nie należy do skromnych. Nakład sprzedanych przez nią albumów szacuje się na około 340 milionów egzemplarzy, a do pierwszych miejsc amerykańskich list przebojów dotarło aż 50 wykonywanych przez nią piosenek.

Jest zresztą pierwszą artystką w historii, która może takie dokonanie zapisać na swoim koncie. Z tej okazji królowa popu wydała składankę zatytułowaną "Finally Enough Love: 50 Number Ones", która zawiera 50 największych hitów jej autorstwa w specjalnych, klubowych opracowaniach. Wśród nich są m.in.: "Holiday", "Music", "Vogue", "Ray of Light", czy "Into the Groove". 

Madonna - Holiday (7" Version) [2022 Remaster] / Madonna

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału: Michał Kirmuć
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 7.20

PAP/zch

Polecane