Muzyka, która kultywuje pamięć o kulturze ukraińskiej. Reportaż "Jednym głosem" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka, która kultywuje pamięć o kulturze ukraińskiej. Reportaż "Jednym głosem" [POSŁUCHAJ]
Pod opiekę Olgi Maciupy trafiła dwunastoletnia, uzdolniona muzycznie Marta z ŁuckaFoto: Radio Lublin

Olga Maciupa to ukraińska dramatopisarka i teatrolożka od lat mieszkająca w Lublinie. Do Polski trafiła dzięki bandurze – instrumentowi, na którym grywała w czasach szkolnych i studenckich.

Kilkanaście lat temu utworzyła zespół z koleżankami ze szkoły muzycznej. Występowały na różnych okolicznościowych koncertach. Po jednym z występów artystki otrzymały zaproszenie do Polski – do Lublina na otwarcie polsko-ukraińskiego kolegium. Był 2011 rok. Olga Maciupa zaciekawiona nowym miejscem oraz ludźmi zdecydowała się złożyć dokumenty na tamtejszą uczelnię. Jak mówi, gra na bandurze odeszła wtedy na drugi plan.

Ukraińska kultura

Pewnego dnia do Olgi Maciupy zadzwoniła Jarosława Szewczuk z Urzędu Miejskiego w Lublinie, członkini towarzystwa ukraińskiego działającego w tym mieście. Zaproponowała artystce wspólną grę z młodymi uzdolnionymi dziećmi z Ukrainy. Bohaterka reportażu Katarzyny Michalak szybko zgodziła się na rozpoczęcie współpracy. Zajęcia odbywają się w ramach Stypendium Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber. Jedną z uczennic Olgi Maciupy jest dwunastoletnia, uzdolniona muzycznie Marta z Łucka. Dziewczynka uciekła razem z bliskimi z Ukrainy po tym, jak Rosjanie zbombardowali lotnisko w ich rodzinnym mieście.

Spotkania przy muzyce prowadzą do wspomnień i refleksji nad ukraińską kulturą, którą od dziesięcioleci pragnął zawłaszczyć radziecki, a później rosyjski sąsiad. Dramatopisarka i teatrolożka podkreśla, że Ukraina znajduje się w szczególnym momencie w swojej historii. – Z przekleństwa możemy zrobić błogosławieństwo – zauważa. – Wszyscy możemy uczyć się grać. Nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną czy dzieckiem. To jest tradycja zapomniana. A jednak może być częścią pamięci i przyszłej tożsamości – przekonuje.


Posłuchaj

23:07
Muzyka, która kultywuje pamięć o kulturze ukraińskiej. Reportaż "Jednym głosem" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Jednym głosem"
Autorka reportażu: Katarzyna Michalak (PR Lublin) 
Data emisji: 17.08.2022 
Godzina emisji: 22.10

Polecane