Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie – pirotechnika, brawura i emocje
Warszawa. 15.08.2013 r. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie koło Radzymina, gdzie w 1920 roku wojska polskie stoczyły zwycięską bitwę z rosyjskimi wojskamiFoto: Forum/Grażyna Myślińska

W Ossowie odbędzie się kolejne widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetni obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102 lata temu właśnie pod Ossowem i Radzyminem doszło na najważniejszych walk, które odwróciły losy wojny polsko-bolszewickiej.

Widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku" w Ossowie

Bitwa Warszawska, zwana też "Cudem nad Wisłą", toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Najważniejszy dla Polaków etap bitwy odbył się pod Ossowem i Radzyminem, gdzie zaskoczeni bolszewicy po ciężkich walkach, by uniknąć odcięcia, musieli wycofać większość swoich sił spod Warszawy.

Corocznie odbywające się widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku" to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń związanych z obchodami ku czci bohaterów roku 1920. Kilkuset rekonstruktorów pieszych, kawalerzyści, wozy bojowe, broń pancerna – to wszystko ma, tak jak w poprzednich latach, ukazać dramatyczny przebieg walk pod Ossowem.

Najczęściej czytane

"Jesteśmy przygotowani, aby wszyscy poczuli wydarzenia na polu walki"

Zbigniew Rowiński z grupy rekonstrukcyjnej "Szare Szeregi" w rozmowie z Polskim Radiem zapowiedział, że widzowie zobaczą między innymi starcia piechoty i kawalerii. – Najważniejszym elementem jest uderzenie pod Ossowem 236. pułku piechoty pod dowództwem porucznika Słowikowskiego, ale będzie także część konna i część pancerna – mówił rekonstruktor.

W Ossowie pojawią się także pojazdy pancerne używane w trakcie Bitwy Warszawskiej. – Mamy tutaj samochód pancerny konstrukcji pana inżyniera Tańskiego. To nasza rodzima konstrukcja, w pośpiechu wybudowana w lipcu 1920 roku. Jeżeli mówimy o środkach pirotechnicznych, to jesteśmy przygotowani, aby wszyscy poczuli wydarzenia na polu walki – powiedział Zbigniew Rowiński.

Posłuchaj

2:31
Widowisko "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Jak przebiegało w poprzednich latach? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Posłuchaj

5:54
Starcia pod Ossowem i Radzyminem – decydujące momenty Bitwy Warszawskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ossów: Polacy przepędzili bolszewików - rekonstrukcja bitwy/Polska Agencja Prasowa / Polish Press Agency

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorzy materiałów reporterskich: Witold BanachPrzemysław Lis
Data emisji: 15.08.2022
Godziny emisji: 9.38, 11.28

IAR/kr

Polecane