102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prof. Kucharczyk: bezpieczeństwo Polski to także edukacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Żołnierze, którzy w 1920 roku walczyli za Polskę, mieli świadomość, że Polska jest tego warta. Jeżeli damy sobie wmówić, że Polska to zbiór nierozliczonych krwawych plam i nie ma żadnego powodu do chluby, to powstaje pytanie wśród młodych czy jest sens walczyć o taki kraj – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także gen. Bogusław Pacek i Bartłomiej Wypartowicz z "Defence24".

102 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armią Czerwoną. Dzięki śmiałemu kontrnatarciu udało się złamać marsz bolszewików na stolicę i zmusić ich do odwrotu. Wojsko Polskie stoczyło pod Warszawą jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 roku. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat. Z tego powodu 15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego.

Szczególne Święto Wojska Polskiego

Generał Bogusław Pacek podkreślił, że 15 sierpnia jest szczególnym dniem dla żołnierzy i innych formacji mundurowych, ale w tym roku nabiera jeszcze większego znaczenia. – Dla osób, które noszą albo nosiły mundur, jest to dzień szczególny. To święto, w którym czuje się ogromną satysfakcję, kiedy spotyka się ludzi i uczestniczy w obchodach – powiedział.

– Dzisiejsze święto jest trochę inne, bo inna jest refleksja. Wcześniejsze święta były świętami radości bez obarczania świadomości tym, że coś bardzo groźnego dzieje się obok nas – dodał.

Bartłomiej Wypartowicz uważa, że organizacja takich obchodów jest bardzo potrzebna całemu społeczeństwu. – Powinniśmy organizować takie święta jak dzisiejsze szczególnie dla osób cywilnych. Może to być świetna promocja naszego wojska. W obecnej sytuacji zagrożenia ze strony Rosji możemy pokazać, że wojsko jest potrzebne – ocenił.

– Obrona cywilna i zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa są dobrym krokiem. Po latach zaniedbań w tym zakresie podniesie to bezpieczeństwo i zainteresowanie wojskiem – dodał.

Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomniał, że zwycięstwo pod Warszawą w 1920 roku było pierwszym po latach niepowodzeń. – Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej nad Rosją było pierwszym samodzielnym od wojny Władysława IV pod Smoleńskiem w 1634 roku. Prawie 300 lat niepowodzeń i niewoli, po których przychodzi zwycięstwo – powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na potrzebę edukacji. Jako przykład podał narrację, którą potrafią narzucać np. celebryci, którzy przy okazji obrony granicy z Białorusią atakowali żołnierzy i straż graniczną i oskarżali ich o ludobójstwo. – Jeżeli uczeń w szkole nie będzie nauczony, czym jest ludobójstwo, że nasze dzieje ojczyste to nie jest zlepek krwawych plam, których powinniśmy się wstydzić, ale przykład wielkich kart heroicznej walki, to będziemy bezbronni. Musimy myśleć integralnie o bezpieczeństwie Polski – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk.


Posłuchaj

52:00
Prof. Grzegorz Kucharczyk, Bartłomiej Wypartowicz i gen. Bogusław Pacek o bezpieczeństwie i Wojsku Polskim (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk), Bartłomiej Wypartowicz (Defence24), gen. Bogusław Pacek
Data emisji: 15.08.2022
Godzina emisji: 10.06

dz/kr

Polecane