Sycylia niejedno ma imię: miłość do świętych i do przyrody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sycylia niejedno ma imię: miłość do świętych i do przyrody
Sycylia to nie tylko zachwycające krajobrazy, ale też kultura i tradycje, z którymi bardzo zżyci są mieszkańcy wyspy Foto: Pixabay

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Nieustannie zachęca do odwiedzin, oferując bogactwo zabytków, krajobrazów oraz niezwykłą atmosferę południowych Włoch. Co wyróżnia Sycylijczyków? Jakim są narodem?

Gościem Anny Popek była Agnieszka Sawicka, italianistka, tłumaczka, lektorka i miłośniczka Sycylii. Rozmowę w "Leniwym przedpołudniu" zaczęła od przywołania postaci komisarza Salvo Montalbano. – To postać stworzona przez sycylijskiego pisarza i autora powieści kryminalnych. Tak jak autor, komisarz jest Sycylijczykiem z krwi i kości – zaznaczyła. Co to oznacza? – To pojęcia bardzo skomplikowane i trudne do zdefiniowania. Dopóki nie doświadczymy kontaktu z Sycylijczykami, trudno zrozumieć, na czym to polega. Sycylijczycy są narodem bardzo dumnym. Wynika to historii miejsca, tradycji i miksu różnych kultur, które przeplatają się na wyspie – tłumaczyła. 

– Sycylijczycy żyją przekonaniem o tym, że są absolutnie wspaniali. Oczywiście to prawda. Są również bardzo przywiązani do ziemi i do tradycji. Gdy pyta się ich o to, czy czują się Włochami, dumnie odpowiadają, że nie, oni są Sycylijczykami – powiedziała. – Ta duma zawsze przebija w nich na pierwszy plan.

Przede wszystkim charakter 

– Sycylijczycy są porywczy. Kiedy dojdzie do momentu, że poczują się urażeni, lub ich duma zostanie zraniona, potrafią wybuchnąć, zupełnie jak znajdujący się na wyspie wulkan. Wybuchają z fajerwerkami i robią to bardzo głośno. Podobnie jak wulkan, równie szybko łagodnieją i zapominają o sprawie. Nie potrafią przyznać się do tego, że popełnili błąd. 

Miłość niejedno ma imię

– Sycylijczycy to też miłość: do przyrody, do własnej ziemi, jedzenia i tego, co ich otacza. To również miłość do tamtejszych świętych. Mieszkańcy są związani z szeregiem swoich patronów, każde miasteczko ich ma. To postaci historyczne, które stanowią część codziennego życia Sycylijczyków. Można powiedzieć, że mają do nich koleżeńskie podejście. Zwracają się do nich czule i zdrobniale, jak do babci czy prababci, o której wspomina się przy rodzinnym stole. Gdy Sycylijczycy kochają, robią to prawdziwie, całym sercem, całym sobą – podsumowała Agnieszka Sawicka.

Posłuchaj

47:18
Sycylia niejedno ma imię: miłość do świętych i do przyrody (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 14.08.2022
Godzina emisji: 11.11

Polecane