"Matka Boska AK" – obraz niezwykły. Reportaż "Ruda" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Matka Boska AK" – obraz niezwykły. Reportaż "Ruda" [POSŁUCHAJ]
Fragment obrazu "Matka Boska AK"Foto: PAP/Jakub Kamiński

W okresie międzywojennym znane były trzy malarki: Berezowska, Stryjeńska i Pokrzywnicka. O Mai Berezowskiej wielu z nas słyszało, o Zofii Stryjeńskiej – też, ale o Irenie Pokrzywnickiej nie wie prawie nikt. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Ruda". 

Był sierpień 1944 roku. Pracownia malarska na poddaszu. Irena Pokrzywnicka, znana przedwojenna artystka, tworzy obraz do ołtarza polowego. Będzie przedstawiał Matkę Boską z Jezusem i żołnierzem AK. Pani Irena nie wie, że ten prosty, piękny wizerunek okaże się dziełem jej życia.

Nigdy nie przyznała się, ile naprawdę ma lat. Podawała, że urodziła się w roku 1905. Ale ci, którzy ją znali, wiedzieli, że jej syn urodził się w 1910! Była osobą niezwykle barwną. W ciężkich warunkach obozowych lekceważyła Niemców, traktując ich, jakby była damą, której oni powinni usługiwać. Klasę pokazała w Altenburgu, gdzie postawiono ją przy maszynie. Nie chciała pracować i obwieściła z całą mocą, że jeśli nie otrzyma papieru, farb i pędzli, nie tylko porzuci pracę, ale wywoła bunt w całym obozie. Dostała jak zwykle wszystko. Próżna, denerwująca otoczenie, ale niezwykła i naprawdę dzielna. 

Posłuchaj także:

– Irena Pokrzywnicka to znakomita malarka, która przed wojną błyszczała swoim talentem i elegancją, nadawała szyku. W powstaniu zajmowała się przede wszystkim malowaniem obrazów do polowych ołtarzy. W czasie walk kredkami na papierze narysowała obraz Matki Boskiej Armii Krajowej, która osłaniała swoim płaszczem młodego żołnierza   usłyszeliśmy w reportażu. 

 W czasie powstania Irena zgłosiła się na ochotnika do księdza, organizatora wszystkich mszy w Śródmieściu Południowym. Były to msze dla żołnierzy oraz dla ludności cywilnej. 15 sierpnia, po wysłuchaniu homilii, postanowiła namalować ten obraz. Zrobiła to na szóstym pietrze, w swojej pracowni przy ulicy Wilczej. Nie zeszła na dół jak wszyscy. W dom uderzył pocisk. Irena została ranna, a obraz ocalał – opowiedziała Wanda Traczyk-Stawska.

Posłuchaj

17:46
"Matka Boska AK" – obraz niezwykły. Reportaż "Ruda" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Ruda"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 15.08.2022 
Godzina emisji: 22.11

Polecane