Atuty leworęczności. Dlaczego nie wolno przestawiać dziecka na pisanie prawą ręką?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Atuty leworęczności. Dlaczego nie wolno przestawiać dziecka na pisanie prawą ręką?
Leworęczność ma swoje atuty. Międzynarodowy Dzień Osób LeworęcznychFoto: Shutterstock.com/stockphoto mania

Szacuje się, że lewej ręki, jako dominującej, używa około 8-15 procent populacji. Z jakimi problemami, w świecie zdominowanym przez praworęcznych, grupa ta musi się mierzyć na co dzień?

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych to okazja do zastanowienia się, skąd bierze się leworęczność i z czym się wiąże – na każdym etapie rozwoju. – Gdy mózg zaczyna kształtować się w okresie płodowym, dochodzi do migracji neuronów i budowy jego struktury. To właśnie w tamtym momencie u dziecka zaczyna kształtować się leworęczność – mówiła w Trójce Maja Herman, psychiatra i psychoterapeuta.

– Leworęczność chroni przed wieloma czynnikami, m.in. osoby posługujące się lewą ręką praktycznie nie chorują na schizofrenię. Leworęczność daje znacznie więcej profitów, w pośrednim znaczeniu przekłada się na temperament  jak wszystko, co dzieje się w naszym mózgu – wyjaśniała ekspert. 

Leworęczność a inteligencja 

– Leworęczni wygrywają w wielu rankingach. Wpływ leworęczności na inteligencję nie jest więc wydumany. Tę zależność można faktycznie zaobserwować – podkreśliła gość Programu 3 Polskiego Radia.  Pamiętajmy jednak, że leworęczność może być całkowita lub tylko częściowa. Tego typu lateralizacja dotyczy wszystkich zmysłów: smaku, węchu... Nożności, czyli tego, którą nogę mamy silniejszą, również – tłumaczyła podczas rozmowy. 

Czytaj także:

Inność, której nie warto zmieniać na siłę

– Każda mniejszość zawsze będzie analizowana, a inność tłumiona. Należy pamiętać, że nic z tego, co dzieje się w naszym mózgu, jego wybory, nie jest zwieszone w próżni. Wszystko łączy się ze sobą, a leworęczność nie opiera się tylko na posługiwaniu ręką, ale na wszystkim, co dzieje się w naszej głowie – podkreśliła Maja Herman.

– Absolutnie nie należy "przestawiać" dziecka i zmuszać go do pisania prawą ręką. Gdy będziemy próbowali zrobić coś wbrew naturze, to zadziałamy ze szkodą. Podobnie, jeśli dziecko jest temperamentne, lubi ruch i zabawę, nie wtłaczajmy go na siłę w książeczki i pozycję siedzącą. Wtedy nigdy nie osianie takich możliwości, jakie udałoby mu się wypracować, gdybyśmy nie zmusili go do zmian – apelowała gość Trójki.

– W latach sześćdziesiątych "przestawianie" dzieci było bardzo modne i szybko wyłapywane przez nauczyli. Pamiętajmy, że to nigdy nie będzie dobre dla mózgu, zawsze będzie wpływać na niego hamująco i destrukcyjnie – podsumowała. 

Posłuchaj

8:48
Atuty leworęczności. Z czym muszą się mierzyć leworęczni? (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Leworęczność u dzieci. Jak wspierać dziecko leworęczne w nauce pisania? / Doradca Rodzicielski Mariola Kurczyńska

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Maja Herman (psychiatra i psychoterapeuta)
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 6.47

Polecane