Jarmarki jak za czasów Jagiellonów: muzyka, rzemiosło i rękodzielnictwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jarmarki jak za czasów Jagiellonów: muzyka, rzemiosło i rękodzielnictwo
Tradycja jest jednym z głównych motywów festiwalu, corocznie odbywającego się w LublinieFoto: Shutterstock.com/Przemyslaw Szablowski

Muzyka naszych przodków, rzemiosło, rękodzielnictwo znów pojawiają się na ulicach, jarmarkach, by cieszyć uszy i oczy szerszej publiczności. Powrót do korzeni nie byłby jednak możliwy, gdyby nie skuteczne promowanie oraz prezentowanie dorobku i bogactwa kultury ludowej.

Sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz w pierwszych dekadach PRL okraszona była pewną cezurą. Goście Polskiego Radia w wielu rozmowach zauważali, że do odwilży politycznej w 1956 roku wszyscy komponowali, wykorzystując elementy muzyki ludowej, potem tego zaprzestali. Władze PRL, zgodnie z sentencją Bolesława Bieruta, iż "wszystko, co w sztuce wielkie, bierze się ze sztuki ludowej", przez kilka lat po wojnie traktowały folklor instrumentalnie i zdołały obrzydzić twórcom ten obszar kultury.

Jedną z okazji do zapoznania się z tradycją i ludowością jest odbywający się cyklicznie w Lublinie jarmark Re:tradycja, znany wcześniej jako Jarmark Jagielloński.  

Re:tradycja

– W tym roku odbywa się szesnasta edycja festiwalu. Jarmark Jagielloński odwoływał się do czasów Jagiellonów, czyli do rozkwitu kultury i umożliwienia przepływu towarów oraz sztuki. Lublin znajdował się na słynnym szlaku jarmarków. Z kupcami docierały więc tutaj nie tylko towary, ale też kultura, muzyka i opowieści. Pamięć o tych wydarzeniach zainspirowała nas to do napisania projektu, który zakładał współpracę między Polską, Ukrainą a Białorusią. Projekt realizujemy do dziś we współpracy z naszymi przyjaciółmi i partnerami z różnych państw – wyjaśniła w Trójce Karolina Waszczuk, promotor kultury ludowej, dyrektor festiwalu. 

Handel, rzemiosło, kultura

– Pierwsze edycje opowiadały o historii jarmarków i do niej nawiązywały. Chcieliśmy się jednak wyspecjalizować w danym temacie i eksplorować go poprzez różne dziedziny twórczości. Zajmuję się kulturą tradycyjną. To w niej zobaczyłam możliwość wnikania w tematy. Handel i rzemiosło, z którymi stykaliśmy się, współpracując z innymi państwami, pokazały nam, jakie mamy możliwości i bogactwo tradycji. Zdecydowaliśmy, że to właśnie jej przejawy będziemy prezentować podczas naszego wydarzenia – podsumowała Agata Turczyn, promotor kultury ludowej, koordynator festiwalu. 

Posłuchaj

53:15
Jarmarki jak za czasów Jagiellonów: muzyka, rzemiosło i rękodzielnictwo (Trzy gramy Redbada/Tróka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 12.05

Polecane