Tajemnice Białegostoku. Historia, zabytki i niezwykłe widoki
2022-08-12, 13:08 | aktualizacja 2022-08-21, 09:08
Białystok to miasto, które łączy w sobie piękno sztuki, natury i stanowi ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny. Jaka jest historia tego miejsca? Podczas wizyty w stolicy Podlasia sprawdzał to Paweł Tuski.
– Jest pewna złośliwa anegdota, która głosi, ze najpierw była to osada plebańska, później osada pałacowa, a potem fabryczna. Nigdy nie pada jednak słowo "miasto". Myślę sobie, że coś w tym jest. Gdy w XVIII wieku wznoszono tutaj kościół, była to naprawdę niewielka osada parafialna. Dopiero w XVIII wieku tchnięte zostało nowe życie w Białystok. Wiązało się to z ambicjami, by przekształcić go w rezydencję godną największego magnata, Jana Klemensa Branickiego – wyjaśniał dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. – Car nie miał jednak interesu w tym, by jego dziedzictwo zostało utrwalone. Prawdziwe, nowe życie miasta, przyniosła dopiero druga płowa XIX wieku, a nerwem do jego rozwoju była przeprowadzona tędy w latach sześćdziesiątych kolej warszawsko-petersburska – dodał.
Białystok z niecodziennej perspektywy
Paweł Turski wybrał się także na wieżę ratuszową. – To główna siedziba Muzeum Podlaskiego. Z wieży ratuszowej możemy oglądać Białystok z bardzo niezwykłej perspektywy. Jednym z najciekawszych widoków jest ten na Katedrę Białostocką. To bardzo interesujący obiekt – podkreślał Waldemar Wilczewski. – Jedną z najbardziej ciekawych opowieści na jej temat jest ta, że ceglana neogotycka katedra jest tak naprawdę przybudówką do siedemnastowiecznego kościoła. Proboszcz musiał przechytrzyć władze carskie i zgłosił prace jako dobudowę do istniejącego kościoła – wyjaśnił. – Natomiast gdy spojrzymy w drugą stronę, zobaczymy Kościół Świętego Rocha, wzniesiony w okresie międzywojenny. Obiekt jest wotum za odzyskana niepodległość – podkreślił gość Trójki.
Czytaj także:
- Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich
- Trójkowy Rajd Rowerowy w Białymstoku [POSŁUCHAJ]
Miasto Branickich
Magnacki ród Branickich władał miastem od lat sześćdziesiątych XVII wieku. Jan Klemens Branicki, wraz z żoną Izabelą zapewnili miasto układ ulic i liczne zabytki. Najważniejszym z nich jest barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Branickich, który współcześnie należy do Uniwersytetu Medycznego. Na szlaku znajduje się też późnobarokowy ratusz, czyli siedziba Muzeum Podlaskiego.
Posłuchaj
Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 12.08.2022
Godziny emisji: 11.10