Tajemnice Białegostoku. Historia, zabytki i niezwykłe widoki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice Białegostoku. Historia, zabytki i niezwykłe widoki
Białostocki rynekFoto: Pixabay

Białystok to miasto, które łączy w sobie piękno sztuki, natury i stanowi ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny. Jaka jest historia tego miejsca? Podczas wizyty w stolicy Podlasia sprawdzał to Paweł Tuski.

– Jest pewna złośliwa anegdota, która głosi, ze najpierw była to osada plebańska, później osada pałacowa, a potem fabryczna. Nigdy nie pada jednak słowo "miasto". Myślę sobie, że coś w tym jest. Gdy w XVIII wieku wznoszono tutaj kościół, była to naprawdę niewielka osada parafialna. Dopiero w XVIII wieku tchnięte zostało nowe życie w Białystok. Wiązało się to z ambicjami, by przekształcić go w rezydencję godną największego magnata, Jana Klemensa Branickiego – wyjaśniał dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. – Car nie miał jednak interesu w tym, by jego dziedzictwo zostało utrwalone. Prawdziwe, nowe życie miasta, przyniosła dopiero druga płowa XIX wieku, a nerwem do jego rozwoju była przeprowadzona tędy w latach sześćdziesiątych kolej warszawsko-petersburska – dodał. 

Białystok z niecodziennej perspektywy

Paweł Turski wybrał się także na wieżę ratuszową. – To główna siedziba Muzeum Podlaskiego. Z wieży ratuszowej możemy oglądać Białystok z bardzo niezwykłej perspektywy. Jednym z najciekawszych widoków jest ten na Katedrę Białostocką. To bardzo interesujący obiekt – podkreślał Waldemar Wilczewski.  Jedną z najbardziej ciekawych opowieści na jej temat jest ta, że ceglana neogotycka katedra jest tak naprawdę przybudówką do siedemnastowiecznego kościoła. Proboszcz musiał przechytrzyć władze carskie i zgłosił prace jako dobudowę do istniejącego kościoła – wyjaśnił. – Natomiast gdy spojrzymy w drugą stronę, zobaczymy Kościół Świętego Rocha, wzniesiony w okresie międzywojenny. Obiekt jest wotum za odzyskana niepodległość   podkreślił gość Trójki. 

Czytaj także:

Miasto Branickich

Magnacki ród Branickich władał miastem od lat sześćdziesiątych XVII wieku. Jan Klemens Branicki, wraz z żoną Izabelą zapewnili miasto układ ulic i liczne zabytki. Najważniejszym z nich jest barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Branickich, który współcześnie należy do  Uniwersytetu Medycznego. Na szlaku znajduje się też późnobarokowy ratusz, czyli siedziba Muzeum Podlaskiego.

Posłuchaj

5:16
Tajemnice Białegostoku. Historia, zabytki i niezwykłe widoki (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".


Kurier poranny 
Gazeta Współczesna

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 12.08.2022
Godziny emisji: 11.10


Polecane