Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich
Trójka nadaje spod Pałacu Branickich w Białymstoku. Foto: PR

Wizytówka Białegostoku i jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce – Pałac Branickich przyciąga turystów i oferuje moc atrakcji dla zwiedzających. Na dziedzińcu wyjątkowego obiektu w piątkowe przedpołudnie zobaczyć można także studio plenerowe Trójki. Wizyta Polskiego Radia na Podlasiu, to również doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii miejsca oraz poznać dzieje rodu założycieli. 

Trójka nadaje z dziedzińca Pałacu Branickich. To zabytkowy obiekt w stylu gotycko-renesansowym, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej i jeden z najpiękniejszych zabytków Białegostoku. 

– Znajdujemy się teraz w tak zwanej sieni wielkiej. Witano tutaj gości, którzy wchodzili przez wielkie drzwi. Najczęściej od razu szli na pierwsze piętro. To tam odbywały się największe bale, przyjęcia i uczty. Warto zatrzymać się w tym miejscu. Westybul wygląda bowiem dokładnie tak, jak lata temu. Na ścianach widoczne są malowidła dające wrażenie głębi i trójwymiarowości. Zostały one odmalowane, choć zachowały się również ich oryginalne fragmenty. Warto zwrócić również uwagę na piękna klatkę schodową z oryginalnymi rzeźbami – wskazywał oprowadzający po pałacu Łukasz Baranowski, przewodnik.

Posłuchaj

6:09
Pałac Branickich. Perła architektury barokowej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie tylko architektura 

– Pałac Branickich oprócz tego, że jest perełką baroku, to już od XVIII wieku miał ścisłe związki z medycyną. W 2011 roku założymy w nim muzeum uczelniane. Znajduje się ono dokładnie miejscu, w którym mieszkali niegdyś medycy Branickich. Mogli się oni pochwalić wielkimi osiągnięciami. Nie tylko pokazywali i reprezentowali całą politykę i myśl rodu, ale też leczyli dwór, mieszkańców miasta oraz założyli szkołę położnych. Lejarz, który kierował tym instytutem, propagował poza tym szczepienia przeciwko ospie. Spełniali więc bardzo ważną rolę w społeczeństwie oraz w okoliczny wsiach. Pokazywał zagrożenia oraz przebieg choroby ludziom – opowiedziała doktor Magdalena Muskała,  szefowa Muzeum Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Posłuchaj

5:23
Pałac Branickich. Architektura i medycyna (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzeum Medycyny i Farmacji

W pałacu mieści się m.in. Muzeum Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Znajdujemy się teraz w aptece z przełomu XIX i XX wieku. Zebraliśmy ekspozycję z ponad dwudziestu różnych aptek z Podlasia. Dziś można zobaczyć cala aptekę. Widzimy nie tylko całość zaplecza produkcyjnego, ale też zachowane najstarsze leki, w tym z dwudziestolecia międzywojennego. Możemy dowiedzieć się również, jak dany aptekarz zabiegał o klientów oraz z czego produkowano leki – wyjaśniał Łukasz Baranowski, przewodnik po Pałacu Branickich i Białymstoku.

– Te apteki przypominały fabryki. Wszystkie leki dla ludzi i zwierząt produkowane były na miejscu. Poza tym w aptece można było kupić także pastę do pudów, farbę do włosów oraz trutkę na szczury. Różnego rodzaju produkty chemiczne były dostępne dla klientów. Apteka zmieniała się przez stulecia, ale nawet współcześnie spełnia te same funkcje, co niegdyś. Farmaceuta doradzi nam jakie leki przyjąć i w co się zaopatrzyć i nie weźmie za to grosika – dodał. 

Posłuchaj

3:56
Zwiedzamy Pałac Branickich. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

"

 

Pałac Branickich 

Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem "Polskiego Wersalu". Dziedzictwo hetmana kontynuowane jest przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pałac stanowi bowiem główną siedzibę białostockiej Uczelni. 

Pałac Branickich w Białymstoku/YouTube TVP3 Białystok

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".


Kurier poranny 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 12.08.2022
Godziny emisji: 10.09, 10.36, 10.44


Polecane